Много демонстрации, концерт и ателиета за деца има в програмата на второто издание на фестивала на античното наследство "Сердика е моят Рим", който ще се състои в събота, на 3 септември. Това информират организаторите на събитието от Сдружение за антични възстановки "Мос Майорум Улпиа Сердице" на своята интернет страница.
За него заедно с групи за исторически възстановки, занаятчии и музиканти от България и Европа, организаторите ще пренесат археологическия парк "Западна порта на Сердика" в края на IV век, по времето на император Теодосий I, останал в историята като последния обединител на Римската империя преди окончателното ѝ разделяне на Източна и Западна.
Официалното откриване ще е от 10:30 ч., а след него, от 11:00 ч., е предвидена демонстрация на сражение от Римско-готските войни след Адрианопол. В програмата са включени церемониално посрещане на делегат и сключване на съюз (от 11:30 ч.), раннохристиянска литургия с покръстване на готски вожд (12:00 ч.), военни маневри и демонстрация на реконструирани оръжия (14:00 ч.). 
Посетителите ще могат да се запознаят с живота на знатните римлянки от 15:00 ч., а час по-късно ще научат за последната жрица на Веста. От 16:30 ч. е предвидена демонстрация на съдебен процес срещу езичниците, който ще приключи към 17:00 ч. с батална сцена от залеза на старите култове. С късноантична сватбена церемония е предвидено да приключат демонстрациите. Тя ще се състои от 17:30 ч. По програма, в 19:00 ч., започва концерт на Клеър Стивънс (арфа) и на дуо KsANa Клавдия Китанова и Антон Яначков.
През целия ден - от 11:00 до 18:00 ч. ще има специална алея на занаятчиите, а от 12:00 до 15:00 ч. е предвидено ателие за деца, което ще се състои в Античния комплекс "Сердика".   Фестивалът се възстановява след двегодишно прекъсване, като целта е да се популяризира богатото културно-историческо наследство на столицата ни и да се демонстрират по увлекателен и образователен начин епизоди от бита и културата на римляните и племената, населявали нашите земи през Късната античност.
Събитието е организирано от Сдружението за антични реконструкции, в партньорство с Регионалния исторически музей в столицата. То се осъществява с подкрепата на Столична община, благодарение на финансирането по програма "Култура". /ИРС