Разположено между напоявани земеделски земи и скалиста пустиня югозападно от Кайро, някога девственото езеро Карун е гъмжало от тилапия, лаврак, платика и скариди, предлагайки щедър улов на рибарите от околните села. Но замърсяването от селскостопанския отток и промишлените и битови отпадъци през последните години унищожават индустрията, осигурявала работни места за поколения, казват рибари, цитирани от Ройтерс.
"Езерото беше толкова щедро, имаше всякакъв вид риба в изобилие. Вкусът ѝ беше най-добрият и цените бяха добри", коментира един от тях, Фараг Абдел Сатар Авад. Но по думите му, след замърсяването на езерото хората са започнали да намират алтернативи на риболова. Според брат му Рамадан, който също е рибар, там все още могат да се намерят само малки рибки с малка стойност.
Някои бивши рибари са адаптирали своите малки дървени лодки, за да предлагат през уикенда еднодневни екскурзии за посетители от Кайро, докато други са мигрирали към градове в Източен или Южен Египет.
Дългото 42 километра езеро се намира под морското равнище и е било захранвано по времето на фараоните от водите на Нил. Сега то се допълва от дренажна вода и става все по-солено, като морските видове са въведени, за да заменят сладководните риби.
Оскъдните земеделски земи на Египет по поречието на Нил се обработват интензивно, а оттичането на селскостопански продукти е влошило качеството на водата в езерото Карун, проблем, документиран в правителствено проучване от 2017 г., което също отбелязва повишена соленост поради изпарение.
Проучване от 2020 г., публикувано в международното списание "Environmental Science and Pollution Research", също показа по-високо от нормалното замърсяване с метали, включително мед, цинк, кадмий и олово.
Магди Аллам, експерт по околна среда в египетската официална изследователска група Информационен център за климата, каза, че се работи за пречистване на местните отпадни води и отрязване на езерото Карун от дренажа на близките ферми. Но водите му са се влошили бързо, отчасти защото е вътрешно езеро. "Затворените езера имат по-крехка екосистема от другите, които имат открит достъп до морета и океани", уточни той.
Някои рибари са се опитали да се преместят във Вади Ел Раян, близкия оазис, но в проучването от 2020 г. при него също е установено замърсяване.
Мохсен Мофре, който е собственик на местен ресторант за морски дарове, заяви пред Ройтерс, че районът е произвеждал достатъчно риба за износ в големите градове. "Броят на рибата тогава беше неизброим, около 20 или 30 тона на ден. Сега няма и един килограм", сподели той.