Работниците в лозята на "Бодега Андрес Морате" (Bodega Andres Morate) режат гроздови чепки през нощта под светлината на челници, пише Ройтерс. Принудени да започнат да берат реколтата няколко седмици по-рано заради екстремните летни температури и сушата, някои испански лозя като този семеен бизнес край Мадрид са преминали и към бране на гроздето през нощта, за да избегнат работа в знойната августовска жега.
Гроздето обикновено се бере в средата на септември, но тази година Андрес Морате започва да събира реколтата от своя парцел от 20 хектара на 24 август.
"Това не е обичайният начин... Без жегата прибирахме реколтата по-късно, но това се промени през последните няколко години", разказа той пред Ройтерс и определи това лято като едно от най-трудните, подчертавайки, че всяка година се поставят нови температурни рекорди.
Измененията на климата са подложили части от Иберийския полуостров на най-тежката суша от 1200 години, според проучване, публикувано миналия месец в списание "Nature Geoscience". Испания претърпя три необичайно дълги горещи вълни това лято, които предизвикаха опустошителни горски пожари.
Въпреки че гроздето е в изобилие, сухата топлина го прави по-малко сочно, отбеляза Морате.
Морате, който се гордее със своето устойчиво, екологично производство без използването на химически торове или напояване, обяснява, че за най-добри резултати гроздето трябва да се развива постепенно от момента, в който се образува на лозата, до момента, в който се събере реколтата. Напоследък обаче времето е ускорило този процес с пагубен ефект.
Работата нощем, от залез слънце до 2-3 часа през нощта, има своите предимства не само за берачите, но и за гроздето, преди to да бъде пресовано за направата на вино, сподели производителят. Колкото по-хладни са гроздовите зърна, когато стигнат до винарната, толкова по-концентрирани са ароматът и вкусът.
"Работата през нощта е много по-добра - не е прекалено горещо, няма насекоми, можеш повече да ѝ се насладиш. През деня нямаше да можем да сме тук, просто щяхме да се изпържим", споделя 33-годишният гроздоберач Хавиер.