От учебната 2022/2023 година започва новата магистърска програма "Близкоизточни изследвания с арабски език" на Катедрата "Арабистика и семитология" в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Това съобщи пресцентърът на висшето училище.
Първа и единствена по рода си в България и в Югоизточна Европа, тази програма на специалността "Арабистика" обединява три взаимосвързани тематични кръга - регион, световна религия и източен език (арабски).
Програмата формира компетентности, насочени към задълбочено експертно разбиране на обществата и политиката в Близкия изток и Северна Африка, както и на арабската култура и исляма, в съчетание с високо ниво на владеене на арабския език. Предлагана в два варианта, програмата е отворена за прием както на кандидати, притежаващи бакалавърска степен по арабистика, така и за кандидати, завършили други специалности. За завършили арабистика магистърската програма е с продължителност два семестъра, а за кандидатите от други специалности - три семестъра.
Интердисциплинарна по своя обхват, програмата е изградена върху модулния принцип, предоставящ възможности за избор на допълнителна специализация чрез набор от избираеми дисциплини в три основни профила: "Религия и култура", "Регион и политика" и "Език" (включващ във варианта за завършилите арабистика и два цялостни модула "Превод", даващи възможност и за преводаческа специализация).
Преподаватели в програмата са водещи български учени в съответните области, както и изявени специалисти от практиката (преводачи, дипломати, специалисти от Върховния комисариат за бежанците на ООН и т.н.). Магистърската програма дава предимство за реализация в различни сфери, изискващи експертност по въпросите на Близкия изток и исляма, съчетана с владеене на арабския език - в държавната администрация и правителствените институции, в обществения и частния сектор, медиите, в международни и неправителствени организации.