Тази седмица САЩ нанесоха ракетни удари по райони в Сирия, в които са разположени милиции, подкрепяни от иранския Корпус на гвардейците на ислямската революция. Военните операции се проведоха в критичен момент за отношенията между САЩ и Иран, когато е постигнат известен напредък към съживяване на иранското ядрено споразумение, целящо да попречи на Техеран да разработи ядрено оръжие, отбелязва Си Ен Ен.
Първите американски въздушни удари бяха нанесени в Източна Сирия в сряда. Централното командване на САЩ заяви, че става въпрос за "пропорционални, обмислени действия, предприети така, че да ограничат заплахата от ескалация и да сведат до минимум риск от жертви", предаде Асошиейтед прес. "Днешните удари бяха необходими за защита на американски военнослужещи", каза говорителят на Централното командване, полковник Джо Бучино и допълни, че атаката е в отговор на нападение от 15 август, насочено срещу американските сили. 
След бомбардировки срещу позиции в провинция Дейр аз Зур, извършени в четвъртък, базираният във Великобритания Сирийски център за наблюдение на правата на човека каза, че са убити трима бойци от подкрепяни от Иран милиции, предаде ДПА. Централното командване на въоръжените сили на САЩ също съобщи за двама или трима загинали.  
На следващия ден американската армия съобщи, че е ликвидирала четирима бойци в Източна Сирия, които са били част от свързани с Иран въоръжени групировки, предаде Франс прес, като се позова на комюнике на американското военно командване в Близкия изток.
 
Ще повлияят ли американските въздушни удари на преговорите за възобновяване на ядрената сделка с Иран?
В сряда високопоставен служител на американското правителство отрече да има някаква връзка между въздушните удари и усилията за подновяване на ядреното споразумение с Техеран, предаде Си Ен Ен. САЩ заявиха, че не търсят конфликт с Иран, но се зарекоха, че ще отговорят на нападенията срещу американските сили в региона.
"Ще отвръщаме адекватно и пропорционално на всяко нападение срещу наши военни. Няма да допуснем никоя групировка да ни атакува безнаказано. Ще вземаме всички необходими мерки да защитаваме хората си", заяви в петък новият командващ въоръжените сили на САЩ в региона генерал-лейтенант Ерик Кърила, цитиран от Франс прес.
Същевременно в сряда Държавният департамент съобщи, че САЩ са изпратили отговор на иранските предложения за връщане към ядрената сделка, което беше потвърдено и от Техеран. 
Джон Кърби, говорител на Съвета за национална сигурност на САЩ, заяви, цитиран от в. "Гардиън",  че Иран е направил някои отстъпки, които са скъсили дистанцията между преговорните позиции, но добави, че все още остават неуредени въпроси. 
Американският заместник-министър на отбраната Колин Кал подчерта, че военните операции на САЩ в Сирия не са свързани с преговорите по ядреното споразумение, известно като Съвместен всеобхватен план за действие (СВПД), допълва изданието.
"Всъщност въпросът дали СВПД ще се възобнови, или не няма нищо общо с готовността и решимостта ни да се защитаваме", каза Кал. "Мисля, че снощният удар беше доста ясно послание към иранците, че двете неща са на "различни писти".
Ели Геранмайе, старши научен сътрудник в Европейския съвет за външна политика, заяви, че има признаци, че и двете страни вече очакват сключване на споразумение. "Правителствата на САЩ и Иран са започнали да променят посланията към своята аудитория в очакване нещо да се случи", каза тя, цитирана от "Гардиън".
 
Защо в Сирия все още има американски войски?
В момента САЩ все още разполагат с около 900 военни в Североизточна Сирия. Официалната теза на Вашингтон е, че тези сили, предимно от специалните части, са там, за да помагат на Сирийските демократични сили (СДС) да се борят с остатъците от терористичната групировка "Ислямска държава" (ИД), която все още е много активна въпреки разгрома на т.нар. халифат през 2019 година, отбелязва американското издание "Политико".
"Искаме да сме сигурни, че ИД не може да бъде възстановена по начин, който би застрашил САЩ, Европа или партньорските ни страни в региона. Неотдавна територията на Сирия беше използвана за извършване на атаки в цяла Европа и за подстрекаване към нападения по целия свят", заяви цитиран от "Политико" високопоставен представител на американското правителство, пожелал да остане анонимен. 
Говорителят на Пентагона майор Роб Лодуик, каза, че СДС предприемат целенасочени набези срещу членове на "Ислямска държава", охраняват над 10 000 задържани бойци и поддържат сигурността в региона. Министерството на отбраната осигурява въздушна подкрепа, разузнавателни данни, наблюдение, както и военни консултации - всички тези дейности са "от съществено значение" за антитерористичните операции на СДС, подчерта говорителят на Пентагона.
Според Чарлс Листър от Института за Близкия изток без подкрепата на САЩ сирийските сили биха се сринали. "Те просто не могат да се справят сами", каза той. 
Неофициалната причина, поради която САЩ все още са в Сирия, е да попречат на други държави да запълнят вакуума, отбелязва "Политико". Макар че има опасения, че Русия и подкрепяните от Иран милиции ще се утвърдят в централната и в източната част на страната, основната причина за американското присъствие е да бъде възпряна Турция да не атакува СДС, които смята за терористи. Изтеглянето на американските военни ще превърне партньорите на САЩ в борбата срещу "Ислямска държава" в мишена на американски съюзник от НАТО и ще даде възможност на някогашната доминираща в региона терористична групировка да се възроди. Подобен развой на събитията би унищожил всички шансове за политическо уреждане на конфликта в Сирия, дори то все още да изглежда като твърде далечна възможност, заключава "Политико".