Тунис е домакин на среща за африканско-японско икономическо сътрудничество
Сред основните теми, които ще се обсъждат на двудневната конференция, са икономическите последици от пандемията, изострилата се заради войната в Украйна продоволствена криза и климатичните промени.
Макар и в тунизийската столица да пристигнаха 30 африкански държавни и правителствени ръководители, много от най-важните разговори ще се състоят във видео формат, включително тези с участието на японския премиер Фумио Кишида, който в навечерието на срещата на върха даде положителен тест за КОВИД-19.
Във видеообръщението си към участниците в конференция той обяви, че Япония ще осигури общо 30 милиарда долара като помощ за Африка през следващите три години, предаде Ройтерс.
Японското правителство постави началото на форума ТИКАД през 1993 г. и беше домакин на първото му издание. Впоследствие съорганизатори на тези конференции станаха ООН, Африканският съюз и Световната банка. Досега срещите на високо равнище на ТИКАД са генерирали общо 26 проекта за развитие в 20 африкански страни.
Тази година се очаква да бъде обсъдено и увеличението на японските инвестиции в Африка с основен акцент върху подпомагането на стартиращите компании и инициативите за продоволствена сигурност. Япония обяви, че възнамерява да осигури помощ за производство на ориз плюс 130 милиона долара продоволствена подкрепа.
Токио предостави и 100 милиона долара на Тунис за справяне с последиците от пандемията, обяви японският външен министър Йошимаса Хаяши, който присъства на срещата.
Тазгодишното издание на форума е белязано от известно напрежение. Вчера Мароко обяви, че ще бойкотира събитието и отзова посланика си в Тунис като протест срещу включването в срещата на представител на Фронта "Полисарио", който се бори за независимост на Западна Сахара.
Срещата ще премине и под знака на засилващото се политико-икономическо влияние в Африка на Китай и Русия.
Но освен в отношенията с Мароко срещата предизвика напрежение и в самия Тунис, който е в остра икономическа криза, съпроводена от рязко поскъпване в последно време на цените на хранителните стоки и бензинова криза. Критици обвиниха властите, че преди срещата са се опитали да подобрят външния вид на столицата с кампанийно почистване на улиците и предприемане на инфраструктурни подобрения. Местен коментатор каза, че градът "се е гримирал", за да се хареса на участниците във форума. Вчера Съюзът на тунизийските журналисти излезе с декларация, в която осъди ограниченията върху отразяването и информацията около форума.