Мащабно онлайн проучване започва в десет европейски държави, за да събере информация за приемането на търсещи спасение от войната в Украйна на територията на държави-членки на Европейския съюз (EС). Това съобщиха от Центъра за изследване на демокрацията, които ще реализират проучването заедно с Агенцията на ЕС за основните права (ФРА), като неин партньор за България.
Онлайн анкетата е анонимна и цели да събере сравними данни за опита и мнението на всички възрастни и младежи, които са напуснали Украйна вследствие на руската инвазия и в момента се намират на териториите на България, Румъния, Унгария, Полша, Словакия, Чехия, Естония, Германия, Италия и Испания. Само в България броят на потърсилите спасение е над 85 000. Изследването цели да събере и анализира информация за това какво е отношението към бежанците в различните държави и да изведе препоръки за подобряване на процесите на приемане и подкрепа към жертвите на войната от страна на Европейските институции и приемащите страни. 
Проучването обхващат теми, свързани с работа, образование, настаняване и здравно обслужване на хората, принудени да напуснат дома си заради войната. В анкетата са включени и въпроси, свързани с интеграцията, езиковата бариера и изучаването на езици, както и въпроси, свързани с евентуалното наличие на дискриминация и расизъм. 
Участници могат да бъдат както украински граждани на възраст 16+, така и граждани на трети страни, които са пребивавали в Украйна до началото на войната. От Агенцията са подготвили различни въпросници за възрастните и за младежите до 18-годишна възраст, които са важна целева група за проучването. Анкетата ще бъде достъпна от днес до 20 септември тук.
Резултатите ще бъдат публикувани през първата половина на 2023 г.