Япония предвижда сериозен ръст в бюджета за отбрана
Ако искането за бюджет бъде одобрено, разходите на Токио за отбрана ще нараснат с над 4% в сравнение с настоящата година. Както отбелязва Kиодо, размерът на искания бюджет ще се увеличи след изясняване, тъй като в момента има редица позиции – около 100 - за които не е посочена необходимата сума.
През последните няколко години Япония увеличава разходите си за отбрана, което предизвиква критики от страна на съседните държави. През тази фискална година (започваща през април 2022 г.) средствата, отпуснати за тези цели, са нараснали до 5,37 трилиона йени (39,1 милиарда долара), което е рекордно високо ниво.
Японските власти многократно са обявявали плановете си за драстично увеличаване на разходите за отбрана през следващите пет години, но конкретни цифри не са обявявани официално. Управляващата Либерално-демократическа партия предлага бюджетът да се увеличи до 2% от БВП, подобно на страните от НАТО, което е почти два пъти повече от сега, посочва агенцията.
Токио смята, че ще се нуждае от около 1000 ракети с далечен обсег в допълнение към запасите си от антибалистични ракети като защита срещу нарастващия военен потенциал на Китай, цитира Киодо думите на правителствени източници.
С нарастването на напрежението в региона японското министерство на отбраната възнамерява да ускори с една година до финансовата 2024 г. изпълнението на част от плана си за удължаване на обхвата на управляемите ракети "земя-кораб" Тип-12 на сухопътните сили за самоотбрана, като свързаните с това разходи ще бъдат включени в искането за бюджет за 2023 г.
При изготвянето на прогнозата си японското правителство проучи броя на ракетите и необходимия бюджет, които ще са необходими за противодействие на китайските ракети, въз основа на предположението, че Пекин разполага с голям брой ракети, които могат да бъдат използвани за нападение срещу Япония.
Рамката за ракетите, както и някои материали с все още неуточнени цени, ще бъдат обсъдени по време на прегледа на три документа, свързани със сигурността, включително Стратегията за национална сигурност, която трябва да бъде актуализирана до края на 2022 г.