Британската преса коментира ситуацията около Запорожката АЕЦ
В. „Таймс“ цитира предупреждението на генералния секретар на ООН Антониу Гутериш за „смъртоносния“ риск, който създават сраженията в близост до атомната електроцентрала, след като Киев и Москва си размениха обвинения, че са отговорни за обстрела срещу нея през уикенда. Той призова да бъдат допуснати международни инспектори в централата в Енергодар, Югоизточна Украйна, и каза, че „всяка атака срещу ядрена централа е самоубийство“. Вестникът привежда твърденията на украински представители, че руснаците са поставили експлозиви в Запорожката АЕЦ, като се твърди, че имало и видеокадри, заснети с дронове, които доказват, че това е истина.
„Таймс“ помества статия на Уилям Хейг, в която бившият външен министър на Обединеното кралство се пита дали светът е реагирал незабавно и с възмущение на руската тактика, която пренебрегва всички норми и стандарти за национална и глобална отговорност. Имаше ли извънредна среща в ООН или на Г-7 по повод молбата на украинския президент Володимир Зеленски; гражданите на европейските страни възприеха ли адекватно съобщенията за това потенциално бедствие, което може да засегне всички тях, продължава с реторичните си въпроси авторът.
Уилям Хейг предрича, че предстои тежка зима, която ще бъде тест за решителността на Запада, и приканва западните лидери да обяснят на хората, че са необходими жертви, за да не надделее злото. Ако нашият интерес към Украйна затихне, това ще е изгодно за Путин, заключава авторът по адрес на руския президент.
„Дейли телеграф“ пише, че руските сили принуждават, често със сила, техниците в АЕЦ „Запорожие“ да я поддържат в работен режим. Украински медии цитират коментар на руския генерал-майор Валерий Василиев в „Телеграм“, който заявява, че „това или ще бъде руска земя, или опожарена пустиня“. Впоследствие постът в социалната мрежа е бил заличен.
„Дейли телеграф“ цитира украинския посланик в МААЕ Евхен Цимбалюк, според когото руските сили използват сраженията като претекст да спрат подаването на електричество в южните райони на Украйна. По думите му „руските окупатори целят да унищожат инфраструктурата на централата, да повредят всички трансмисионни линии, които се използват за предаване на електричеството в украинската електроразпределителна система, и да предизвикат спиране на тока в Южна Украйна“.
Британското списание „Спектейтър“ се опитва да отговори на въпроса доколко са уязвими ядрените реактори при военно нападение. Изданието припомня, че след терористичните атаки на 11 септември в САЩ американското министерство на енергетиката е възложило на федерален научен институт да разработи модел за въздействие от удар на самолет „Боинг 767“, пълен с гориво, върху ядрена електроцентрала в САЩ. Направен би изводът, че самолетът няма да нанесе сериозни щети на подсилената бетонна черупка на реактора.
Това проучване обаче, отбелязва списанието, се е отнасяло само за терористична атака със самолет, но не и с бомба или друго оръжие. Нещо повече, то е валидно за американски реактори, а не за тези от съветската ера с неадекватна сигурност, което е проличало в случая с АЕЦ "Чернобил".
„Спектейтър“ посочва и друг риск – отработеното гориво от реакторите обикновено се съхранява на други места с предполагаемо по-слабо ниво на защита. Има риск също и от разрушения в контролните зали или от загуба на контрол от персонала върху функционирането на някой реактор, въпреки че структурата му е устояла на удара.