Насърчаването на четенето работи, особено ако младите хора бъдат провокирани правилно - с пример, а не просто с даване на съвети. Това каза пред БТА писателят Мариан Желев, който взе участие в 11-ата Национална конференция „Насърчаване на четенето“.
За първи път форумът, организиран от Центъра за развитие на човешките ресурси, се проведе в Рилския манастир. Досега е имал издания в Пловдив, София, Трявна, Хисаря, Балчик, посочи Желев. В тазгодишната конференция се включиха представители на над 50 образователни и просветни организации и институции – детски градини, училища, читалища, центрове за интеграция и др., споделящи нестандартни практики и опит в повишаването на вниманието към литературата при подрастващите. Пишещите на форума са малцинство, уточнява Желев, който участва за пети път, но всеки може да кандидатства, като съчини есе по зададената преди конференцията тема. 
През тази година тя е „Книгата като спасение“ и е породила интересни разкази и ценен споделен опит, каза писателят. Най-паметен за него е примерът на преподавател в Софийския централен затвор, който учи на четене и писане хора от 17 до 70-годишна възраст. Впечатляваща е била и презентацията за Евлоги и Христо Георгиеви като жители на Карлово. На финала на конференцията по традиция всички поднасят рецитал – пишещите със свои авторски творби, често в съпровод с китара, а останалите – с произведения от любими автори. 
На конференцията в Рила писателят Мариан Желев, който живее във Варна, е предложил размислите си относно книгите и тишината, в контекста на писането на литература далеч от шума на града. Той е опитен планинар, прави преходи на различни места в България, през последните три години два пъти е изминавал маршрута Ком-Емине – и в двете посоки. Казва, че колкото и да е уморен вечер след пътуването, винаги намира време да запише впечатленията си, защото те не го оставят да заспи. Дали после записките ще се превърнат в книга, показва времето, но често това се случва. Тишината от изолацията в пандемията от Ковид-19 също е вдъхновила книга – последната му колекция разкази „Спете спокойно“. В най-подходящото време – месец август, Желев вече е планирал поредното си планинско пътешествие и то отново ще бъде в Рила. Надява се усамотението между величествената природа да го поведе по пътеките на творчеството. 
Четенето също е типично лятно занимание – през ваканцията има много време човек да му се отдаде, но то трябва да бъде насърчавано с пример. Много е важно детето или младежът да открият любим герой и книга, смята Мариан Желев. Той не вижда враг нито в електронните книги, нито в другите алтернативи на четенето в дигиталния свят, но смята, че книжното томче ще бъде още дълго живо и може да изчезне едва, когато изчезне и художествената литература, тогава, когато останат да се четат само други текстове. 
Мариан Желев е роден на 15 октомври 1974 г. Бил е пещерняк и хижар. Член е на Съюза на българските писатели. Пише разкази и романи, сред книгите му са "Свлачище", „На бял свят“ и „Жив“.