Общинският съвет в Бургас не е против инвестиционните политики на ВиК, но твърдо застава срещу утвърдената по-висока цена на водата. Това пише в декларация на Общинския съвет в Бургас.
Общинският съвет не е компетентен орган да приема цени на услуги, предлагани от ВиК – Бургас, а единствено съгласува Бизнес план за развитие на дейността на “Водоснабдяване и канализация” - Бургас за периода 2022 – 2026 г. В Бизнес плана за развитие на дейността на ВиК - Бургас за привличане на инвестиции е заложено европейско и държавно финансиране. Вместо това се пристъпва към използване на собствени средства, като се прехвърля тежестта и отговорността върху гражданите. Бездействието не е оправдание за неизпълнение на поетите ангажименти, се посочва в позицията на Общинския съвет. Оттам допълват, че общинските съветници напълно подкрепят жалбата на кмета на Община Бургас Димитър Николов в предприетото оспорване на решението на Комисията за енергийно и водно регулиране в съда и призовават кметовете на останалите общини в област Бургас да направят същото.
По-рано днес трима представител на местна политическа партия - Константин Бачийски, Иван Иванов и Стоян Царев, дадоха пресконференция в града, като заявиха, че причината за ценовото повишение се крие по-скоро в действията на ръководството на дружеството, отколкото в моментната ситуация в страната.
Според общинския съветник Иван Иванов ВиК-Бургас е в добро финансово състояние според отчетите, които дружеството е публикувало. 
“От тях става ясно, че няколко поредни години е отчетена значителна печалба и в този тежък икономически момент ВиК-Бургас може да поеме част от сумата на повишените разходи, вместо да залага увеличение на печалбата, която според плана отново е в размер на няколко милиона лева”, посочи Иванов.
На брифинга бе съобщено, че дружеството ВиК-Бургас отново е спечелило пореден проект за около 450 милиона лева за модернизация и обновяване на водопреносната мрежа. На срещата с медиите представителите на политическата партия посочиха като скрит фактор за шоковото увеличение на цената на водата това, че преди около две години ВиК-Бургас самостоятелно започва да изпълнява проект за изграждане на връзка между мрежата и язовирите Порой и Ахелой. Заради недобре подготвена документация държавният ВиК холдинг отказва да финансира проекта и той стартира със средства, осигурени от бургаското дружество, които бързо трябва да бъдат възстановени, вместо да са разпределени дългосрочно във времето.
От партията директно обвиниха за шоковото поскъпване на водата новия председател на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов, който буквално минути след завръщането си на поста е одобрил увеличението на цената за хората от Бургаска област, без да се съобрази с възраженията за поскъпване в такъв размер на предшественика си Станислав Тодоров. 
От политическата партия казаха, че искат смяна на ръководството на ВиК-Бургас, а граждани и представители на бизнеса вече са заявили намерението си да протестират срещу шоковото поскъпване на водата. 
Водата в Бургаска област е с нова по-висока цена от 1 август. Повишението е близо с 60 процента за кубик.