НАН: Нигерия ще обучи 40 000 младежи за киберсигурност
Деър, който беше представен от постоянния секретар на министерството Исмаила Абубакар, разкри това по време на подписването на Меморандума за разбирателство и стартирането на проекта за киберсигурност.
Той каза, че обучението е станало наложително и е ефективна мярка за ограничаване на нарастващия процент на младежка безработица в Нигерия.
Деър заяви, че обучението ще включва състезание, сертифициране и стаж.
„Това обучение е много важно и навременно, защото имаме нарастващ брой младежи с разнообразни способности в областта на информационните и комуникационни технологии (ИКТ).
„Също така, младежите може да бъдат обучени да използват, развиват и управляват технологични постижения, които отговорят на всякакви възникващи предизвикателства за развитието на нацията. Програмата идва в решаващ период от живота на нашата нация, когато правителството трябва да даде тласък за овластяване на нигерийската младеж към действия, чрез които да се научи да разчита на собствения си потенциал“, каза той.
Деър разкри, че Световният икономически форум за киберсигурност, заедно с изкуствения интелект и анализа на данни, сега предлагат страхотни възможности за професионална кариера.
Деър каза, че националната политика и стратегия за цифрова икономика на Нигерия идентифицира киберсигурността като решаващ стълб в диверсификацията на икономиката на страната.
Той каза, че мнозина биха се съгласили с него, че 2021 г. е била вълнуваща в пространството за киберсигурност както на местно, така и на международно ниво.
„Заслужава да се отбележи, че киберпробивите и атаките бяха извършени в публичния и частния сектор на икономиката. Значителна беше тенденцията, че нито една организация не изглежда имунизирана срещу кибератаки. Дори институции, които са направили значителни инвестиции в киберсигурността, са преживели атаки с голям мащаб“, каза министърът.
Деър каза, че е предвидено между 2015 г. и 2030 г. общите разходи за технологии да се увеличат с повече от 50 процента, като около половината ще бъдат за услуги в областта на информационните технологии.
Той каза, че броят на хората, заети в тези професии, ще бъде значителен и ще се радват на обещанието техните професии да бъдат в сектор с високи заплати.
„Изчислено е, че до 2030 г. тази тенденция може да създаде от 20 до 50 милиона работни места в световен мащаб.“
Деър каза, че след задълбочено проучване министерството се е насочило към последователно предоставяне на различни програми за овластяване на младите хора.
Деър каза, че обучението ще предложи на младежите в знания за киберсигурността, как да се борят срещу кибератаките, също така те ще се научат да използват програми за сертифициране, които могат да предложат постоянни работни места.
„Програмата ще включва безплатно общо обучение по киберсигурност като предпоставка за участниците да бъдат допуснати впоследствие до конкурс.
„Ще има сертифициране и стаж и намиране на работа за успешните участници.
„Очаква се нигерийските младежи да кандидатстват, да се обучават и да се състезават за първа, втора и трета парични награди съответно от един милион, 650 хиляди и 350 хиляди найри“, каза той.
Министърът каза, че програмата е насочена към създаване на благоприятна платформа за придобиване на умения, овластяване на младите хора и разработване на местно съдържание в областта на информационните технологии и киберсигурността.
Уейл Адеагбо, главен оперативен директор на „Халоген груп“ (Halogen Group), който работи с министерството по киберсигурността, каза, че фокусът на групата е да осигури сигурност.
Адеагбо каза, че тъй като страната е изправена пред предизвикателството на кибернесигурността, групата е готова да проведе безплатно онлайн обучение за киберсигурност за младежи в Нигерия.
Той каза, че обучението ще бъде непрекъснат ангажимент с министерството.
„Обучението ще даде възможност на младежите да станат предприемачи и като такива ще създадат повече работни места.“
(Тази информация се разпространява от БТА по договор с нигерийската агенция НАН)