Заместник-министърът на земеделието в оставка инж. Валентин Чамбов и негови колеги се запознаха с практиките за  устойчиво и природосъобразно стопанисване на горите по време на посещение в Германия. От българска страна участваха още инж. Филип Ковашки, изпълнителен директор на Изпълнителна агенция по горите, експерти от Министерство на земеделието (МЗм), Агенцията и държавните предприятия, предадоха от МЗм.
По време на проведено теренно посещение д-р инж. Мартин Борисов, водещ български лесовъд и бивш преподавател в Лесотехнически университет – София със значителен международен опит, представи информация за горите и горското стопанство на Германия, в частност провинция Бавария, свързани с управлението, контрола, видовете собственост, запас, прираст, ползване, финансиране на извършваните дейности в горите и други специфики на германското лесовъдство. Посочено бе, че една от основните цели на колегите лесовъди в Бавария е свързана с възстановяване на характерните за региона широколистни гори.
Участници в събитието имаха възможността да видят нагледно прилагането на Саарландския метод в иглолистни гори в насаждения от смърч, дугласка ела и лиственица, в района на град Мюнхен. При този метод в младите гори се полагат специални грижи за подбрани дървета, наречени "дървета на бъдещето", които притежават изключително качествена дървесина - гладки стволове, с голям диаметър и равномерни годишни кръгове. При този начин на отглеждане се използва устойчив подход за добив на висококачествена дървесина, като се опазват местообитанията на редките животински и растителни видове и се запазва природното биоразнообразие. 
Целта е методът да намери своето бъдещо приложение при отглеждането на висококачествени иглолистни дървета и в България. За първи път той е приложен във Франция и Германия. В момента се практикува успешно в областите Елзас и Лотарингия във Франция, в провинция Саарланд и сега в Бавария, Германия. У нас такава практика се използва от 2010 г. в широколистни гори в района на Природен парк "Странджа".
Българските лесовъди посетиха и световното горско изложение "Интерфорст 2022" в Мюнхен, където се запознаха с представените там иновативни практики и технологии в стопанисването на германските гори.