Коалицията от граждански организации “За зелен рестарт” настоява управлението на климатичните промени да продължи да бъде най-високо ниво в изпълнителната власт - в ранга на правомощията на вицепремиер по климата в предстоящите редовни и/или служебни правителства. Това се посочва в позиция на коалицията, съставена от MOVE.BG, WWF България, „Грийнпийс”-България и „Институт кръгова икономика”, изпратена до правителството в оставка и до парламентарно представените партии и коалиции, съобщиха от MOVE.BG. 
Според коалицията по този начин ще се гарантира необходимата координация на редица ключови реформи у нас, включително на спешни мерки, от чието изпълнение зависи и немалка част от финансирането по новите оперативни програми и по Плана за възстановяване и устойчивост. 
„Предложение, мотивирано от разбирането ни, че България трябва да има - независимо от политическата ситуация и несигурност - национална и дългосрочна визия към водещото предизвикателство пред света и пред страната ни - климатичните промени, свързаната с тях необходимост от засилен и координиран подход към зелената трансформация и осигуряване навременното изпълнение на комплексните реформи и процеси, които са също и условие за немалка част от финансирането по националния План за възстановяване и устойчивост и по новите оперативни програми. Предложение, което частично беше реализирано в последното редовно правителство чрез създаването на длъжността заместник министър-председател по климатичните политики, макар и без включването на важния ресор за зелена трансформация на икономиката,” посочват от Коалиция „За зелен рестарт”. 
Те настояват устойчивото развитие да продължи да бъде част от най-високите нива на изпълнителната власт. „Запазването на длъжността заместник министър-председател по климатичните политики е необходимото минимално условие днес, а разширяването на правомощията на позицията с координиране на зелената трансформация на икономиката е повече от наложително“, се посочва още в позицията им. 
От коалицията подчертават, че в следващите месеци предстоят важни и определящи действия, свързани с изпълнението на Европейския зелен пакт (Зелената сделка), на новите оперативни програми и на Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) и затова вицепремиер с ресор климатични промени и зелена трансформация би имал редица спешни приоритети, посочват от Коалиция “За зелен рестарт”.
„Надяваме се, че в безпрецедентната ситуация на няколко глобални кризи със сериозни отражения в Европа и у нас, политиците ще бъдат на висотата на нуждите на страната ни и че ще действат дългосрочно и с визия за просперираща България,” завършва писмото.