Българска иновация, дело на "Авто Инженеринг Холдинг Груп" в партньорство с Технически университет - София, финансирана по Националния иновационен фонд, менажиран от Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия, успява да предостави решение за компресиране на отпадъци, което спомага за намаляване на въглеродния отпечатък, като вече успешно се реализира както на българския, така и на германския пазар. Това съобщиха за БТА от ИАНМСП.
"Авто Инженеринг Холдинг Груп" е един от водещите производители на българския пазар на специализирани превозни средства и оборудване за противопожарни, аварийно-спасителни, полицейски, летищни, медицински, комунални и други държавни служби. Компанията произвежда и интегрира всякакъв вид надстройки за специализирани автомобили.
"Ние сме българска компания, развиваща дейността си на световно ниво, международен лидер в доставките на специализирани съоръжения и оборудване от 2003 г. насам. Стартирахме бизнеса си с доставки на противопожарни автомобили и техника и се превърнахме в една от водещите компании на българския пазар в този сектор. За 18 години навлязохме в 21 държави, на 4 континента. Натрупахме богат опит в проектиране, производство, трансформация и поддръжка на над 700 превозни средства и имаме над 300 успешно изпълнени договора по доставки", коментират от компанията.
"Силата ни е в създаването на персонализирани решения, адаптирани спрямо индивидуалните потребности на клиентите. Непрестанно разширяваме дейността си, навлизайки в нови сфери и пазари, чрез стратегически партньорства и посредством внедряване на иновативни разработки. Пример за такъв продукт е Eco Compact - компактор за отпадъци с интелигентно управление. Разработен е от компанията през 2021 г. с подкрепата на Националния иновационен фонд и в сътрудничество с Техническия Университет - София", допълват от страна на бизнеса.
"Компактиращата машина - тип контейнер за отпадъци, е с вместимост до 500 литра и позволява два вида захранване: в електрическата мрежа или чрез соларен панел. Eco Compact намалява обема на всякакъв вид опаковки до 7 пъти, което от своя страна способства за значителното редуциране на разходите за транспорт и намалява въглеродния отпечатък на компаниите, избрали да внедрят нововъведението в структурите си".
Иновативният компактор вече се предлага на българския пазар и е подходящ както за инсталиране в търговски центрове, ресторанти за бързо хранене, бизнес сгради, кина и театри, спортни съоръженя, така и в паркове и градинки, където проблемът с обема на отпадъците и бързото им акумулиране е осезаем. От скоро Eco Compact се продава и в Германия, посредством мрежата ни от партьори на местно ниво. Това е и един от продуктите, които компанията ни представя на тазгодишното електронно издание на най-големия търговски форум - Hannover Messe. Ползите от проекта са значителни, както за ползвателите на компактора, намалявайки преките им разходи за извозване на отпадъци, така и за развиване зелената икономика на страната ни като цяло, твърдат от компанията.
"Това е пример за кръгова икономика", казва Юлиан Димов - предприемач, собственик и управител на "Авто Инженеринг Холдинг Груп".
За създаването на иновативни разработки "Авто Инженеринг Холдинг Груп" работи успешно с проф. Тодоров - един от водещите учени, и неговия екип от научно-изследователската лаборатория "CAD/CAM/CAE в индустрията", в областта на бързото прототипиране към Техническия университет - София.
Освен компактора за отпадъци, екипът от конструктори и инженери на компанията е разработил Мобилна система за пожарогасене - Shumcar.
"Липсата на подобно решение на българския пазар и познаването на световните тенденции и добри практики в сектора, стои в основата на създаването на висок клас продукт под мотото "Произведено в България". Подходящ за монтаж в товарния отсек на всякакъв вид лекотоварни автомобили, Shumcar се явява "Бърза помощ" при пожари в трудно достъпни райони. 4 от общо 6 държавни предприятия вече са внедрили системата в структурите си за бързо реагиране в борбата с природните стихии", споделят от компанията.
"На практика няма ограничение за размер или възможности за изпълнение. Пожарните операции могат да включват полеви операции в селските райони, горски пожари и други ситуации, при които е необходимо малко, бързо подвижно превозно средство, за да се достигне до местоположението на пожарните операции в труден или недостъпен терен", допълват оттам.
Системата Shumcar TM се състои от резервоар за вода, моторна помпа за високо налягане, маркуч и пистолетен струйник, монтирани на самостоятелна платформа. Проектирани са да се поберат в стандартен пикап. Конфигурирани са да побират 300 литра вода, а след допълнителна доработка системите на разработката могат да бъдат приспособени за провеждане на ефективни деконтаминационни и дезинфекционни операции при епизотии при животните и пандемии, в това число и при ковид. Последната еволюция на системите Shumcar TM е по-компактна по размер, така че да се побере в относително малката площ на товарното легло на високопроходимо превозно средство: ATV или UTV. Тези по-малки офроуд превозни средства могат да попаднат на места, където много по-големи пожарни автомобили и пикапи не могат", разказват за проекта си от "Авто Инженеринг Холдинг Груп".