Не може премиерът да внася чуждо предложение без свое мнение, заяви Румен Радев по повод на предложението на френското председателство на Съвета на ЕС за Република Северна Македония
Румен Радев каза това пред журналисти, помолен за коментар за предложението на френското председателство на Съвета на Европейския съюз (ЕС), свързано с ветото за Република Северна Македония, внесено вчера в Комисията по външна политика на Народното събрание.
„Моята позиция е ясна и тя е от Консултативния съвет по национална сигурност, от моите обръщения към Народното събрание и българския народ“, посочи държавният глава.
Той определи предложението на френското председателство като стъпка в правилната посока. „Но остават редица въпроси, които трябва да бъдат изяснени, преди да се вдигне ветото“, добави Румен Радев.
На уточняващ въпрос кои са тези въпроси, държавният глава отговори: „Вписването на българите в конституцията преди началото на преговори е задължително, но недостатъчно условие. Не по-малко важно е да има ясни механизми и измерими критерии за изкореняване на десетилетната политика на дебългаризация, кражба и фалшификация на българската история, за възстановяване на разрушени паметници и знаци на българщината по тези земи“.
Според Радев се изисква и опазване на българското културно и историческо наследство, изкореняване на езика на омразата, както и реабилитацията на всички жертви и репресирани „само за това, че са продължили да се наричат българи“.
Държавният глава заяви, че очаква българското правителство категорично да изясни всички тези въпроси. „Да изисква ясни механизми и гаранции, да отстоява българските интереси“, добави президентът.
Държавният глава присъства днес на церемонията по встъпването в длъжност като член на Управителния съвет на БНБ на Илия Лингорски, който е от президентската квота в управата на Централната банка.