Незапомнената буря, която за петнайсетина минути между 5.30 и 6 часа вчера помете Русе и нанесе невиждани щети, се дължи на явлението супер клетка. Това съобщи на сформирания през деня кризисен щаб експертът от Метеорологична обсерватория-Русе към Националния институт по метеорология и хидрология Емил Иванов.
На фона на смятаните за интензивни валежи до 10 л./ кв.м за час, в Русе това количество е паднало само в рамките на 5 минути. В това време станцията при Русенския университет е отчела 38 л./кв.м, а тази при Флотската кула - 20 л./кв.м. Стихийната разрушителност на пороя е подсилена и с опасния и много бърз вятър шквал с пориви до 72 км/ч, който непрекъснато променя посоката на движението си. Общото паднало количество дъжд в бурята е около 25 л/кв.м. - повече отколкото през целия месец май. Изсипалата се градушка е била с различна големина - от 1 до 3 см м различните части на града.
В резултат градът се разбуди с изтръгнати дървета, начупени клони, смазани автомобили и превърнали се в реки основни улици. 
„И Господ не е с нас. Тя страхотна работа - натроши ми прозорците, натроши ми и вратата, нещо страшно беше! И видях град като орехи. Какво е това време, какво е тая буря, бе! Откъде дойте този ураган, бе, ей? Откъде дойде тази сила, бе?! Какво е това чудо, бе“, не спираше да нарежда пред Русе Медиа възрастна жена с апартамент в центъра.
„Чу се гърмене и започна блъскане от север, удряха по прозорците парчетата град. Пълнеха се мазите и тука имаше може би 30-40 см вода. Водата идваше от операта насам, паднаха всички чадъри на кафенетата. Такова нещо съм виждала два пъти в живота си, много е неприятно“, добави друга живееща в центъра жена. 
„От 62 годиние съм в Русе, кореняк русенец съм, такова нещо, с такива поражения и с такава сила е нямало“ каза известният ресторантьор Жулиен Таушанов, но без да губи оптимизма си.
Само в рамките на около два часа вчера постъпиха близо 400 сигнала за паднали дървета, скъсани кабели, наводнени приземни етажи и избени помещения, както и щети по някои жилищни сгради. 
Силният вятър отнесе покрива на хранилището на Регионалната библиотека „Любен Каравелов“, а Къщата на Калиопа и музеят на Баба Тонка са със счупени стъкла и течове. Голям теч има и в сградата на Градската художествена галерия. Комплексният онкологичен център също е с отнесен покрив. Част от покрива застрашително надвисна и от блок „Иван Дечев“ в квартал „Родина 2“. Около обед се понесе непотвърдена новина, че в наводнени до тавана подземни гаражи в центъра са били „удавени“ автомобили на обща стойност над 200 000 лева.
Охранител, нает да пази тeхника и оборудване на ВиК на ул.“Македония“, извади огромен късмет, след като слезе от колата си малко преди тя да бъде погълната при дълбоко пропадане на улицата. 
„Спирам да паркирам, аз съм вътре. Пазя, охранявам железата там. Излезе от шахтата вода нагоре като фонтан. Голяма вода - от два метра нагоре. Слязох от колата, тя тръгна и пропадна. Земята се отвори и колата потъна“, разказа спасилият се човек.
Стихията наводни всички изкопи на ВиК, получили са се затлачвания и частично отмиване на обратни насипи, съобщиха от фирмата.
Тежък удар понесе и градският транспорт. 400 метра от контактната мрежа на тролеите бяха поразени и „Общински транспорт-Русе“ пусна по засегнатите линии електрически автобуси. В следобедните чясове бяха възстановени 11 паднали носещи конзоли, а други 8 бяха укрепени. През миналата и предстиящата нощ ще бъдат обследвани 27 км от трасето на мрежата, за да се проверят изолаторите, носещите въжета и други елементи от окачването. Предполага се, че щетите са за около 18 хил. лв, но точният им размер ще бъде установен след нощните огледи.
Заради паднали дървета влаковете към София и Варна се движеха с около час закъснение. Най-проблемен беше участъкът между Централната гара и гара Разпределителна. В района на прелеза до Централния пазар пред бързия влак Русе-София падна дърво, но благодарение на бързата реакция на машинистите влакът спря без инциденти. Дърво падна на прелеза под хотел „Рига“.
За преодоляване на щетите бяха ангажирани всички общински служби и предприятия и стотици работници цял ден разчистваха града. 
Кметът Пенчо Милков свика кризисен щаб, в който участваха представители на „Пожарна безопасност и защита на населението“, общинските предприятия и звена, и фирми, които се включват в разчистването на Русе. В  щаба се включиха още областният управител Анатоли Станев и депутатите Крум Зарков, Светлин Стоянов и Димитър Недялков.
Областният управител Анатоли Станев информира, че освен в Русе, щети има и на територията на община Иваново, където беше прекъснато електрозахранването. В района на селата Красен и Червен имаше кални свличания, които затрудняват движението, леки поражения имаше и в двемогилското село Помен. 
Кметът Пенчо Милков обяви, че след нормализиране на ситуацията Общината ще потърси помощ от държавата за нанесените щети от Фонда за бедствия и аварии.    
„Готови сме да съдействаме, за да получат засегнатите райони помощ от държавата. Колкото по-прецизно се подготви документацията сега, толкова по-голям е шансът е да получат обезщетение“, заяви Крум Зарков, който лично се включи в разчистването на счупени клони.
Областният управител Анатоли Станев също ще съдейства за осигуряване на финансиране по Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет.
Кризисната ситуация показа, че може не само да руши, а и да обединява. Деца разчистиха сами детска прощадка на кея, а граждани се качваха на покривите на автомобили, за да отстраняват опасно полегнали на жиците клони.
Синоптичната обстановка остава усложнена, в петък и събота са възможни още бури. Неустойчиви въздушни маси може да предизвикат поройни валежи. Не са изключени силни гръмотевици и градушки. След подадено заявление синоптиците могат да издадат на гражданите документи за обективната метеорологична обстановка, които да послужат при кандидатстване за подпомагане, застрахователни или съдебни искове, казаха от Метеорологичната обсерватория.