Възможността за обжалване на втора инстанция на оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС ) и екологична оценка за обекти от “национално значение” се връща, но чак през 2024 г. - дали това ще се случи наистина, гаранции няма. Това се посочва в позиция на Коалицията „За да остане природа в България“ по повод на приетите днес от парламента промени в Закона за опазване на околната среда (ЗООС), съобщиха от организацията.
„На същия принцип вече 10 години повече от 120 общини у нас нямат одобрени общи устройствени планове. Депутатите залагат срок това да се случи след две години и малко преди изтичането му гласуват отлагане - за още две. Така въпроси като къде, кога, какво може да се строи остават с отворен отговор, а последиците са бетон по цялото ни Черноморско крайбрежие“, посочват от коалицията.
Организацията припомня, че едноинстанционното производство е въведено през 2017 г. по време на третия кабинет "Борисов". Решение, което беше посрещнато с недоволство и протести в цялата страна, но за съжаление не беше отменено, коментират те.
В позицията се посочва, че едноинстанционно производство по делата за обжалване на одобрена оценка за въздействие върху околната среда за обекти от национално значение означава, че още поне две години достъпът до правосъдие на гражданите ще бъде ограничен.