Талибаните искат жените "да бъдат невидими" в обществения живот, заяви специалният докладчик на ООН
След като взе властта в страната през август миналата година, ислямисткото движение наложи серия от ограничения, много от които целящи да накарат жените да следват неговата строга версия на исляма. Жените като цяло са изключени от работа в държавния сектор, правото им на придвижване е ограничено, а достъпът до средно и висше образование - забранен.
В началото на този месец върховният лидер на талибаните издаде указ, съгласно който жените трябва да покриват изцяло лицето и тялото си на публични места, за предпочитане с бурка.
"Всички тези мерки "описват модел на пълна сегрегация на половете и целят да направят жените невидими в обществото", каза Бенет на пресконференция в Кабул в края на 11-дневно посещение в Афганистан. Талибанските власти "не успяха да признаят мащаба и тежестта на посегателствата (срещу човешките права), много от които - извършени от тяхно име", добави той.
Докато специалният докладчик на ООН даваше пресконференцията, въоръжени талибани разпръсваха шествие на жени с призив средните училища да приемат отново момичета.
В проявата се включили около 45 жени и момичета. "Пристигнаха обаче побеснели талибани и ни разпръснаха", заяви Муниса Мубариз, организаторка на проявата.
"Изразих сериозна загриженост за влошаването на състоянието на човешките права в страната", каза Бенет. Той призова талибанското ръководство "незабавно да отмени политиките и указите, които засягат неблагоприятно жените".
Докладчикът на ООН поиска разследване на екстремистките бомбени нападения, насочени срещу хазарейците и други малцинства. Тези атаки "стават все по-системни" и имат организиран характер, отчете Бенет, според когото те носят белези на престъпления срещу човечеството.