Какви правила за онлайн сигурност трябва да се спазват при теглене на онлайн кредит?
В последно време все повече българи предпочитат да кандидатстват за онлайн кредит. Защо това се превръща в тенденция?
Онлайн кредитът е много бърз и ефективен начин да получите допълнителни пари почти веднага. Не си уговаряте час с консултант в офиса на компанията и не губите време за пътуване. Вместо това сядате на стола си спокойно, без излишни ангажименти преминавате през процеса на кандидатстване със собствено темпо. Какво трябва да запомните, за да направите кандидатстването за онлайн кредит безопасно? Какви правила за онлайн сигурност трябва да се спазват при взимане на пари онлайн?
1. Изберете надеждна и добре позната компания
Ако искате да се възползвате от финансовата подкрепа на кредитна компания, първо проверете за каква фирма става дума. Уебсайтът на кредитната компания по ваш избор ще бъде най-добрият източник. Там трябва да намерите цялата важна информация за дейността на компанията и предлаганите от нея финансови продукти. Надежден кредитор предоставя ключова информация за своя бизнес, като адрес на управление, регистрационни данни, удостоверения, разрешения, сертификати и пр.
Надежден кредитор също така поставя представителен пример на уебсайта, който включва информация за разходите, които ще направите при кандидатстване за съответния заем. Това е много важна информация, тъй като на базата на представителен пример ще разберете какъв е размерът на вноската и отделните разходни компоненти за средната сума на кредита, предлагана от дадена небанкова институция.
2. Не използвайте линкове, изпратени на вашия имейл адрес, които са от съмнителен изпращач
Ако сте решили да използвате услугите на кредитна компания по ваш избор, отидете на нейния уебсайт, като въведете нейния интернет (домейн) адрес в адресната лента. Друго безопасно решение е търсенето на фирма в Гугъл. Защо? В момента много често можем да се сблъскаме с явление, наречено „Фишинг“, т.е. фишинг на данни. Така че, ако получите имейл с оферта за онлайн кредит от уж известна компания, това не винаги трябва да е автентично съобщение от нашия доверен кредитор. Уверете се, че мейлът на изпращача след @ съдържа правилния домейн на фирмата, в противен случай рискувате значително.
3. Използвайте компютъра си и сигурна връзка с мрежата
Заемът е доста сериозно задължение, така че към сключването на договор за заем също трябва да подхождате със здрав разум и предпазливост. Затова не използвайте чужди компютри – освен ако не са от доверени хора. Използването на обществена Wi-Fi мрежа няма да е добро решение също. Има сериозна опасност мрежата да не е защитена и вашите данни, предавани през нея, могат да бъдат прихванати от неупълномощени лица.
4. Използвайте само криптирани връзки
Всички доверени сайтове трябва да имат SSL сертификат, който е протокол, който гарантира поверителността на предаването на данни. Преди да започнете да въвеждате вашите чувствителни данни в онлайн заявлението за заем, уверете се, че символът за затворен катинар се появява в адресната лента.
5. Проверете финансовите си възможности
Преди да попълните заявлението и да получите решението за отпускане на заема, внимателно изчислете размера на задължението, което можете да изплащате на месец. Кредитните компании понякога отпускат по-голяма сума от желаната от вас. Ако не сте взели предвид по- голяма сума, струва си да се ограничите до тази, която сте задали първоначално.