Изложба "Неизвестни фотографии от голямото наводнение във Видин преди 80 години" откриха в дунавския град
При откриването на изложбата д-р Ценков поздрави организаторите в лицето на БТА и останалите организации и отбеляза, „че е възможно събития, подобни на тези от март 1942 година, да се случат отново. Важно е историческата памет за съпричастността, която тогава видинчани проявяват към пострадалите от бедствието, да бъде съхранена и да е пример за нас, защото днес ние също живеем във време на изпитания. " Той призова видинските граждани да разгледат изложбата и да се запознаят с тази част от историята на града.
Христина Кирилова, историк в Регионалния исторически музей -Видин каза, че е много важно да пазим историческата памет за събитията, станали в региона и да ги предаваме на поколенията.
На откриването на изложбата във Видин бяха дошли и представители на фамилията Чукарски, предоставили за нея част от семейния си архив. Димитър Чукарски, внукът на доброволеца-спасител и любител фотограф Любен Ставрев каза, че показаните стари снимки отпреди 80 години още веднъж показват, че когато хората са единни и обединени, каквито са били видинчани по време на сполетялото ги бедствие, бързо се излиза от тежката ситуация и се върви напред. Румяна Чукарска, дъщеря на любителя фотограф, отбеляза, че нейният баща, снимките на когото днес могат да видят всички, е пример за всеотдаен българин, състрадателен, готов да помогне на всеки и да му даде любов. Тя призова българите и днес да бъдат съпричастни, обединени и организирани за добро и за лошо, както предците ни.
В изложбата са показани десетки неизвестни фотографии, предоставени за проекта от Семейния архив на Димитър Чукарски, от архива на Българска телеграфна агенция (БТА), архив Гипсън IV, „Старият Видин“, Държавен архив и Регионален исторически музей - Видин. Тя е проект на БТА и неин съставител е дългогодишният кореспондент на БТА във Видин Ирена Данаилова.
Снимките от семейният архив на фамилията Чукарски се показват за първи път пред публика. Фотографиите, част от архива, са дело на доброволеца, любител - фотограф и спасител Любен Иванов Ставрев. По време на наводнението той спасява с лодка над 100 души от придошлите води на р. Дунав, за което е награден с медал от Н. В. Цар Борис III. Прави много и уникални снимки на наводнения град и ледохода по Дунав, които могат да се видят в изложбата.
Снимките, предоставени от архив Гипсън IV чрез неговия представител Иво Хаджимишев, са дело на известния български фотограф Бончо Карастоянов, който прави поредица от фоторепортажи от катастрофалното наводнение във Видин и околностите през март 1942 г.
На откриването на изложбата присъстваха много граждани, представители на различни институции, ученици. Изложбата до края на деня ще е експонирана на открито пред Стамбол капия, а от утре до края на следващия месец ще може да се види във фоайето на Общинския съвет -Видин.