„Български пощи“ продължават да търпят щети, тъй като системите не са тръгнали в пълния си обем след кибератаката. Това посочи вицепремиерът и министър по ефективното управление Калина Константинова по време на блицконтрол в парламентарната комисия по електронно управление и информационни технологии.
Константинова не се ангажира със срок, в който дружеството напълно да възстанови своята дейност, както и не уточни общия размер на щетите след кибератаката от 16 април.
Предвид мащаба на атаката, в момента не мисля, че е разумно да се ангажирам с такъв срок, който не е базиран на данни, коментира тя. "Това, което аз правя, е на ежедневна база почасово да подпомагам процеса по възстановяване", увери вицепремиерът. По думите й процесът по възстановяване върви с максимална скорост и в момента се търси дарение за компютри.
Ако 300 компютъра са дали фира, реално погледнато в 300 станции не могат да тръгнат услугите, коментира тя. 
Изключително сме ангажирани и сме много благодарни на служителите на пощите, че са мотивирани и работят на пълен капацитет, каза вицепремиерът. В отговор на въпрос за базите данни, вицепремирът потвърди, че са загубени бекъпите на всички информационни системи.  
По думите на Константинова хартиеният процес е този, който спасява раздаването на пенсиите. Трябваше да затворим пощите, ако я нямаше хартията, коментира тя и допълни, че за да се извърши плащането, то трябва да мине през списъците от НОИ.
В момента се случва разплащането втори път с хартиен процес, посочи Константинова и добави, че при миналото разплащане и на пенсиите, и на великденските надбавки, не е имало нито един пенсионер, който да е останал без своята пенсия. Тя увери, че няма да има нито един пенсионер, който да е заплашен от оставане без пенсия. 
Относно намерението „Български пощи“ да се превърнат в административни центрове за обслужване на едно гише, Константинова бе категорична, че е нъпълно уверена в тази стратегия и изобщо не се оттеглят от тази си мисия. 
Вече имаме одобрен фиш по Плана за възстановяване и устойчивост, който да обезпечи цялата инфраструктура. Фишът е за малко над 101 млн. лв., като 68 млн. лева са изцяло за модернизация и дигитална трансформация на пощите – системи, компютри. Смятаме, че с плавни стъпки и пилотно въвеждане още в рамките на тази година ще можем да пробваме предоставянето на някои ключови и полезни услуги, заяви вицепремиерът.
Планът за административно обслужване на едно гише трябва да бъде извървян в рамките на четири години. За кадрите има специализирани обучения. Станциите ще бъдат тотално трансформирани, за да бъдат центрове за административно обслужване, а не просто една услуга, каквато е пощенската. Нямаме притеснение за кадровото обезпечение, защото самото естество на услугите е доста близко до това да предоставяш административна услуга, посочи вицепремиерът Калина Константинова.  
Тя подчерта, че служителите в пощите са доста подценявани, но със сигурност техният капацитет е сериозен и една допълнителна услуга няма да представлява проблем за тях.