Петков: Икономическият шантаж на Кремъл няма да успее
Икономическият шантаж на Кремъл срещу моята страна и ЕС няма да успее. Днешното събитие е доказателство за това. България и Гърция полагат основите на един не само енергиен, но и геополитически проект, който ще промени енергийната карта на целия регион. Това заяви българският министър-председател Кирил Петков при откриването на строителството на плаващия терминал за втечнен газ край Александруполис, предаде БГНЕС.
Терминалът за втечнен природен газ край Александруполис представлява плаващо съоръжение за съхранение и регазификация, което ще бъде свързано с газопреносната мрежа на Гърция чрез газопровод с дължина 28 километра. Чрез съществуващите трасета газът ще може да достига до България, Сърбия, Република Северна Македония и други. Планираният капацитетът на съоръжението възлиза на 6,1 млрд. м³ годишно. Сред резервиралите капацитет е и „Булгаргаз" с 500 млн. куб. м. годишно.
На церемонията по стартиране на строителството на терминала присъстват министър-председателят на Гърция Кириакос Мицотакис, председателят на Европейския съвет Шарл Мишел, сръбският президент Александър Вучич и премиерът на РС Македония Димитър Ковачевски.
Петков се обърна към колегата си Мицотакис с думите, че използва случая да му благодари за ускорената работа по газовия интерконектор Гърция - България.
Съседна и приятелска Гърция оказва подкрепа на България в настоящия критичен момент с използването на капацитета на съществуващия терминал в Ревитуса, каза Петков.
Гръцкият премиер заяви в началото на церемонията, че много скоро ще настъпи моментът, в който руският газ ще бъде заменен, а трудностите, поставени от Русия - преодолени. Той определи строителството на терминала за ВПГ край Александруполис като енергийна врата за Балканите и Югоизточна Европа.
Ще можем много скоро да заместим руския газ с други източници от други места, заяви Мицотакис.