Путин призова големите руски компании да правят бизнес в Крим
Големите руски компании, включително банките, трябва да спрат да се страхуват от въздействието на западните санкции и да започнат да правят бизнес на Кримския полуостров. Това заяви руският президент Владимир Путин на среща за социално-икономическото развитие на Крим и Севастопол, цитиран от ТАСС.
Има всички условия за големи руски бизнес структури, които, честно казано, се страхуваха от някакви санкции. Вече няма от какво да се страхуват. Сега те могат спокойно да дойдат, включително и банки, на полуострова и да работят активно в региона", категоричен бе той.
„По-специално Промсвязьбанк - една от водещите банкови институции със 100% държавно участие, която по принцип вече присъства на полуострова, но сега организацията трябва да започне да работи в Крим възможно най-бързо и по-широко“, допълни Путин.
Руският президент подчерта, че е необходимо да се започне въвеждането на обещаващи продуктови линии, както и да се отпускат заеми за селското стопанство, строителството, туризма и други ключови за региона индустрии, за да може икономиката да просперира.
"Нека отворим офиси и клонове тук, да развием мрежа за търговия на дребно“, посочи Владимир Путин.
Според него това ще стане сериозен стимул за увеличаване на бизнес активността в Крим и ще позволи разширяване на сътрудничеството с партньори от други региони на Руската федерация.
Признавайки, че западните санкции създават определени проблеми за бизнеса, особено в банковия сектор, Путин припомни, че сегашната ситуация "открива и нови възможности" за руските инвеститори и предприемачи.
Във връзка с наложените от Запада санкции на Русия вчера Путин предупреди, че инфлацията и безработицата ще се повишат и ще са необходими структурни промени в икономиката. Той заяви, че конфликтът в Украйна е бил само претекст за санкциите срещу страната му.
Анексирането на Крим
Припомняме как се развиха събитията около анексирането на Крим през 2014 година: В нощта на 22 срещу 23 февруари руският президент Владимир Путин свика среднощна среща с ръководителите на службите за сигурност, за да обсъдят отстраняването на сваления украински президент Виктор Янукович. В края на срещата Путин отбеляза, че
трябва да започнем да работим по връщането на Крим на Русия".
Освен това на 23 февруари, в кримския град Севастопол, се проведоха проруски демонстрации. На 27 февруари руски войски без отличителни знаци превзеха Върховния съвет (парламента) на Крим и други стратегически обекти на полуострова. Това доведе до инсталирането на проруското правителство на Сергей Аксьонов в Крим, провеждането на референдума за статута на Крим и обявяването на независимостта на Крим на 16 март 2014 г.
Референдумът не беше признат от повечето страни в света. Русия официално включи Крим като два руски федерални субекта — Република Крим и федералния град Севастопол на 18 март 2014 г. След анексирането Русия увеличи военното присъствие на полуострова и използва ядрени заплахи, за да затвърди новото статукво.