Газовата криза е измерение на войната и плод на една добре планирана стратегия. Нашето младо правителство попадна именно в перфектната буря. Това заяви министър-председателят Кирил Петков в изявление преди началото на срещата на властта с бизнеса.

"За съжаление Путин е имал добра стратегия доста по-рано - купувайки газовите хранилища в Германия, той източва нивата на газа в Западна Европа до много ниски нива. "Газпром" контролира немските газохранилища и контролира общата цена в Европа", заяви премиерът. Той посочи, че общата цена на газа се определя от най-високата. 

Това, което се случва в България, се случва във всяка една от останалите страни членки на ЕС, категоричен е Петков. Когато икономиката ни е натегната заради добро стратегическо паниране от страна на Русия, ние трябва да кажем кои са нашите ценности.

"Единият вариант е да се крием в тревата и да кажем: "дано тази буря мине покрай нас". Другият вариант е да кажем "не - омръзна ни България да не може да решава собствената си съдба и да няма глас, винаги Великите сили да решават нещо за нас". Ние имаме собствен глас", каза Кирил Петков.

От думите на премиера стана ясно, че новото правителство е било изправено пред голямо предизвикателство, а всички системи са били “продънени” и неподготвени за войната и бежанската криза. Агенцията по бежанците например е имала капацитетът да обработва документите на 30 човека на ден, въпреки че потокът е от 2-3 хил. бежанци дневно. В момента за първи път има щаб, който да координира всички министерства, посочи Петков. Кабинетът е взел няколко стъпки във връзка с ядрената заплаха, свързана с военния конфликт в Украйна. “Ако горящата административна сграда в АЕЦ “Запорожка” бе съседната, можеше да имаме Чернобил-2. Тогава решихме да купим малко над 1 млн. тона пшеница, за да сме сигурни, че българските деца няма да ядат радиоактивен хляб. Тогава от бизнеса ни казаха “това е свободен пазар”. Да, това е свободен пазар, но моите деца няма да ядат радиоактивен хляб”, отсече Петков.