Поликрайще е освободено половин година преди подписването на Сан-Стефанския мирен договор, който слага край на Руско-турската война от 1877-1878 г. и поставя началото на нова България. Паметната дата за Поликрайще е 24 юни (ст.ст.) / 6 юли (н.ст.) 1877 г. Поликрайще е освободено от Донската казашка бригада – най-източното крило от Предния отряд на Руската Дунавска армия на генерал-лейтенант Йосиф Владимирович Гурко-Ромейко, състояща се от 21-и и 26-и Донски казашки полкове, към която е придадена и Донската казашка конна батарея № 15 (общо 1700 души). Нашите освободители са полковниците (впоследствие генералите): Григорий Фьодорович Чернозубов – командир на Бригадата, Николай Василиевич Курнаков – командир на 21-и полк и Даниил Василиевич Краснов – командир на 26-и (и тримата казаци) и майор Ераст Ксенофонтович Квитницки – началник-щаб на Бригадата (числящ се към 5-ти Александрийски хусарски полк), по-късно също генерал (поляк по националност, руски офицер). Командирът на конната батарея войсковият старшина (древен казашки чин, съответстващ на майор) Дудкин (също казак).

Казашката бригада е посрещната от поликрайшките свещеници Георги Полуганов и Христо Попиванов с кръстове и евангелия, начело на многохилядно множество, носещо икони и хоругви в местността „Борушките могили“, над северния бряг на река Росица на пътя Търново – Поликрайще – Русчук (Русе), Свищов, на около 7 км северно от Поликрайще.

Свещеник Георги Полуганов приветства освободителите с „Добре дошли“ и произнася трогателна реч. На полковник Чернозубов е поднесен хляб и сол. Донската казашка бригада е строена – казаци и коне по полкове и сотни с бойните си знамена и военните музики върху пожънатите ниви. Срещу тях са посрещачите.

Картината е грандиозна – най-великото събитие в историята на Поликрайще въобще. Пред общо над 4 000 души свещеник Полуганов отслужва тържествен благодарствен молебен за Освобождението в съслужение със свещеник Христо Попиванов. Докато той служи, цари гробно мълчание. Над безкрайното поле се носи само неговият глас. Руснаците най-ревностно се молят за успешното приключване на военната кампания и при споменаването на името Божие правят огромни кръстове. Посрещачите са във възторг, вдишвайки първите глътки свобода.

След молебена полковниците Чернозубов, Курнаков и Краснов, майорите Квитницки и Дудкин, офицерите и низшите чинове се прекръстват и целуват един след друг кръста и ръката на свещеник Полуганов. Той прекръства всеки един, поръсва го със светена вода и му дава благословията си. След молебена казаците и конете им са обкичени с венци и цветя. После свещеник Георги Полуганов кани командването в дома си. Начело с полковата музика и развято знаме 21-ви полк потегля за Поликрайще, а 26-ти остава на лагер на брега на реката. 21-ви казашки полк се разполага на височината южно от селото, където днес се намира Гара Поликрайще с фронт към Сергьовец, Самоводене и Търново. Като заема Поликрайще, полковник Чернозубов заедно с командването гостува и с част от офицерите нощува в къщата на свещеник Георги Полуганов и презвитера Гергина Полуганова.

Към 26-ти полк се числят и Дик де Лонли (Dick de Lonlay) – псевдоним на френския офицер, историк, журналист, политик и художник Жорж Ардуен (Georges Hardouin), военен кореспондент по време на войната и хорунжият (казашки войнски чин, означава знаменосец, първият обер-офицерски чин, съответства на младши лейтенант в съвременната армия) Пьотър Архипович Дукмасов, по-късно ординарец на генерал-майор Михаил Дмитриевич Скобелев. Двамата описват събитията от тези дни в свои книги. Френският военен кореспондент Дик де Лонли описва прекрасната гледка на юг към Поликрайще, която се е откривала от мястото на лагера и огромните комари, с които се е наложило да си има работа през цялата нощ на брега на Росица.

На 25-ти юни по заповед на командира на бригадата три сотни от 26-ти полк и две оръдия от Донската казашка конна батарея № 15 потеглят към Търново. Пьотър Архипович Дукмасов разказва за случилото се през този ден. След като казаците пресичат Росица, северно от която са нощували, в района на Поликрайще забелязват 50-тина черкези, които са се готвели да нападнат селото. Преследват ги до Самоводене. В Дервенето черкезите се разделят на две. Едната група прегазва река Янтра, а другата продължава през пролома. Към манастира „Света Троица“ преследвачите ги изгубват. Казашките сотни под командването на полковник Краснов продължават за Търново и участват в завземането му същия ден.

Няколко часа по-късно останалата част от Донската дивизия яздейки тържествено влиза в Поликрайще по шосето от Русе. Казаците са посрещнати с кръста и евангелието от свещеник Георги Полуганов. Тук са се събрали хиляди хора, дошли от Горна Оряховица и околните селища, където вече се е разчуло, че руснаците са в Поликрайще. Присъства и първият кмет на Горна Оряховица след Освобождението Радко Радославов, който оставя спомени за преживяното от него. Пред множеството се веят църковните хоругви. Свещеник Георги Полуганов приветства освободителите с „Добре дошли“ и им поднася хляб и сол. Държи прочувствено слово, след което отслужва благодарствен молебен за Освобождението. После войската заминава за Търново.

Интересно е да знаем кои са нашите освободители и какви са техните бойни подвизи. Това са изключителни храбреци, получили за героизма си генералски чинове и най-висши военни награди, включително и златни саби, а майор (тогава) Квитницки е освен това и човек на честта, каквито днес едва ли има.

След освобождаването на Поликрайще на 24 юни и на Търново на 25 юни 1877 г. с отряда на генерал Гурко Григорий Фьодорович Чернозубов (30 януари 1835 – неизвестна) преминава Балкана и през юли се сражава при Йени Загра, Джуранли и Ески Загра (сега Нова Загора, Калитиново, Старозагорско и Стара Загора). Генерал-майор от 18 юли 1877. През август е в Поликрайще и Никюп на почивка и лечение. През септември с поверената му бригада е изпратен на фронта при Плевен. На 19 септември участва в битката при Долна Митрополия. На 28 октомври е назначен за командир на 2-ра бригада от 9-та кавалерийска дивизия. Заедно с нея той отново е в Поликрайще. Първоначално е насочен към Долна Оряховица, но после заповедта е променена и от Поликрайще е изпратен за Ловеч. На 22 януари 1878 г. превзема Кърджали, на следващия ден Мастанли (днес Момчилград), а на 25 януари – Гюмюрджина. После влиза в Дедеагач. На него е наречена улица в Кърджали. Името му е написано на паметна плоча в центъра на Момчилград. Такава плоча е поставена и в Ресен на фасадата на читалището до главния му вход. Награден с ордените „Света Ана“ 3-та, 2-ра и 1-ва степен с мечове, „Свети Владимир“ 4-та степен с мечове и лента, 3-та степен с мечове и 2-ра степен, и „Свети Станислав“ 1-ва степен с мечове, и със Златна сабя с надпис „За храброст“. Удостоен с почетното звание „Герой на Поликрайще и България“ от Общото събрание на Поликрайще на 2 юли 2020 г.

След Поликрайще Николай Василиевич Курнаков (1827 – 1886) участва в освобождаването на Търново на 25 юни 1877 г. Отличава се в битките при Йени Загра (сега Нова Загора) и Джуранли (днес Калитиново, Старозагорско) на 18 и 19 юли 1877 г., за което е повишен във военното звание генерал-майор. През август е в Поликрайще и Никюп на почивка и лечение. Сражава се при Плевен. Участва в зимното преминаване на Стара планина. Насочен към Златица от страната на Етрополе. На 30 ноември 1877 г. завзема Златишкия проход и Челопеч. Заставил противника да отстъпи в златишкия укрепен лагер и след няколко дни да капитулира, за което е удостоен със златна сабя с надпис „За храброст“ (1878). За бойните си подвизи е награден с ордените „Свети Станислав“ 3-та степен и 1-ва степен, „Свети Владимир“ 4-та степен с мечове и лента и 3-та степен с мечове, „Света Ана“ 2-ра степен (1873), „Свети Георги“ 4-та степен. Удостоен с почетното звание „Герой на Поликрайще и България“ от Общото събрание на Поликрайще на 2 юли 2020 г.

Генерал-лейтенант Даниил Краснов (1817 – 1893) е сред руските командири, които преминават най-трудните и опасни пътища на войната. На 24 юни освобождава Поликрайще. За превземането на Търново на 25 юни е награден с орден „Свети Владимир“ 3-та степен с мечове. В състава на Предния отряд на генерал Гурко през Хаинкьойския проход (Хаинбоаз) преминава Стара планина. В боя при Оризари (тогава Чактъкчий, община Твърдица, Сливенско) е ранен за трети път, но остава в строя. Сражава се при Уфлани (днес Ветрен, община Мъглиж, Старозагорско). За отличие в битката при Ески Загра (сега Стара Загора), където командвал отряд от части от своя полк, 8 роти български дружини и 4 планински оръдия, получил чин генерал-майор. През август е в Поликрайще и Никюп на почивка и лечение. В състава на Сборния отряд на генерал-майор Александър Имеретински се проявява в действията срещу Осман паша при Ловеч на 23 август 1877 г. и при атаката на Зелените хълмове при Плевен. Награден с орден „Св. Станислав“ 1-ва степен с мечове. Назначен за походен атаман на Донските казашки полкове в Дейставщата армия. В състава на Западния отряд на генерал-лейтенант Йосиф Гурко в края на декември 1877 г. извършва втори поход през Балкана. Участва в освобождаването на Етрополе, в битките при Брестник, Пловдив и Караагач. В сражението с турците при Караагач на 4 януари 1878 г., командвайки Сборната Драгунска бригада, атакува авангарда на отстъпващата колона на корпуса на Фуад паша и след ожесточен бой отнема от неприятеля 23 оръдия, от които удържа 18. За героизма си е награден с орден „Свети Георги“ 3-та степен. Удостоен с почетното звание „Герой на Поликрайще и България“ от Общото събрание на Поликрайще на 2 юли 2020 г.

За да защити своето име като млад офицер генералът от кавалерията Ераст Ксенофонтович Квитницки (30 декември 18433 окомври 1907) прибегнал до крайни средства. Получил блестящо образование. Пред него се открива многообещаваща кариера на офицер. Но е човек и човек на честта. Рискува всичко и губи всичко. Но талантът му на войн и човек го възнаграждават. Достига до най-висшето звание генерал от кавалерията.

Животът и кариерата му в подробности се развиват така: Завършва Пажеския корпус в Санкт-Петербург през 1860 с чин прапоршчик и зачислен в лейб-гвардейския Конно-гренадерски полк. Служил в Гвардейската конна артилерия, щабс-капитан (1866). Слушал курсове в Михайловската артилерийска академия и в Николаевската Академия при Генералния Щаб на армията (1865-1866). Но е унижаван и оскърбяван в продължение на четири години без никаква причина, а само от завист, от синовете на военния министър и на министъра на вътрешните работи на Руската империя Дмитрий Милютин и Александър Тимашов и от тяхната компания, щабс-капитан Квитницки в присъствието на секунданти извикал мъчителите си на дуел. Те не се осмелили да застанат насаме срещу него. Тогава той открито на улицата в Петербург нанесъл удари с гола сабя на командира на батареята, в която служел, полковник Хлебников, който от името на офицерите публично уронил престижа му. Заради постъпката си Ераст Квитницки бил предаден на военния съд. Заседанията на съда били отворени и се провели пред висшето общество на столицата. В Петербург се разразил страшен скандал. Станало ясно, че уж най-елитните офицери на държавата всъщност са долни интриганти.

Квитницки бил осъден и разжалван, но след застъпничеството на братята на Александър II Великите князе Николай Николаевич Старши и Михаил Николаевич, които високо ценели качествата му, бил помилван от императора и вместо в Сибир, бил изпратен в Туркестан при своя съвипустник от Академията на Генералния Щаб Михаил Скобелев. За безпримерната му смелост в сраженията получил няколко Георгиевски кръста за храброст и за безупречната му служба офицерският му чин бил възстановен и той бил зачислен в 5-ти Александрийски хусарски полк. Още в самото начало на Руско-турската война бил командирован в Донската бригада и бил назначен за неин началник-щаб. В резултат на блестящата си служба с времето достигнал до най-висшия чин в армията – генерал от кавалерията.

За отличието му в боевете по време на Руско-турската война награден с ордените: „Света Ана“ 3-та степен с мечове и лента, „Свети Станислав“ 2-ра степен с мечове и „Свети Владимир 4-та степен с мечове и лента, произведен в чиновете подполковник и полковник, получил и златна сабя с надпис „За храброст“. Впоследствие удостоен с ордените „Света Ана“ 2-ра и 1-ва степен, „Свети Владимир“ 3-та степен, „Свети Станислав“ 1-ва степен и „Свети Владимир“ 2-ра степен. Последователно издигнат в чин генерал-майор, генерал-лейтенант и генерал от кавалерията.

Съдбата подрежда събитията така, че повечето то нашите герои още на няколко пъти посещават Поликрайще през войната.

Генерал-майор Дмитрий Гаврилович Анучин, помощник на княз Владимир Александрович Черкаски по организиране на Временното Руско управление в България пише, че кавалерийските полкове от Предния отряд на генерал Гурко били толкова изтощени от битките на юг от Балкана, че с голямо усилие достигнали до Търново. Конете имали огромни рани по хълбоците си. Толкова големи, че можело да си пъхнеш юмрука в тях. Те едва стояли прави, краката им се подгъвали, преплитали се и конете падали от немощ. След Търново те нямали вече сили да продължават в боен ред и „конете били пуснати свободно като табун към хубавото село Поликрайще, където имало много храна“. (Това е описано в книгите на генерал-майор Николай Романович Овсянни, „Руското управление в България 1877-1879“, а последващите факти са почерпени от „Сборниците Материали по Руско-турската война 1877-1878 г. на Балканския полуостров“ в 111 тома, издание на Военно-историческата комисия на Генаралния щаб на Руската армия, Санкт-Петербург, 1900-1910 г.)

По заповед на Главнокомандващия Великият княз Николай Николаевич кавалерийските полкове били изпратени за един месец на почивка и лечение в Поликрайще и Никюп. В Поликрайще пристигнали Сборната драгунска бригада на генерал-майор херцог Евгений Максимилианович Лoйхтенбергски (8-и Астрахански, командван от полковник Мацилевич и 9-и Казански драгунски полкове на полковник Ярослав Викторович Корево); Сборна бригада на генерал-майор херцог Николай Максимилианович Лoйхтенбергски (негов брат, двамата са племеници на Руския император, синове на сестра му Мария Николаевна), (9-и Киевски хусарски с командир флигел-адютант полковник барон Александър Николаевич Корф и 30-и Донски казашки полкове на полковник Давид Иванович Орлов); Донската казашка бригада с командир генерал-майор Григорий Фьодорович Чернозубов (21-и и 26-и полкове на полковниците Николай Василиевич Курнаков и Даниил Василиевич Краснов); две сотни кубански пластуни (особени казашки части, носещи стражева и разузнавателна служба) и сотня уралски казаци. Конете и личният състав били разположени в района от местностите „Богата“ и „Средна поляна“ близо до „Боруш“ и заемали двата бряга на река Росица. Поради огромното струпване на войски в Поликрайще щабът на споменатите части бил преместен в Никюп. През август генерал-майор Григорий Фьодорович Чернозубов, генерал-майор Николай Василиевич Курнаков и генерал-майор Даниил Василиевич Краснов заедно с офицери от изпратените на лечение и отдих конни подразделения многократно гостуват в Поликрайще в дома на свещеник Георги Полуганов и презвитера Гергина Полуганова.

Важно е да знаем и кои са и другите ни освободители, чиито имена не са запазени, но от които се състоят войсковите части, които са донесли свободата на Поликрайще: 21-и Донски казашки полк, 26-и Донски казашки полк и 15-та Донска конна казашка батарея. Всички са мобилизирани от областта на Донската войска.

Областта на Донската войска (административно-териториална единица на Руската империя, която обхваща земите на донските казаци и се управлява по особен начин от Войскови атаман – военен губернатор). Центърът й е Новочеркаск. От информацията, която откриваме за Областта на донските казаци в периода около Руско-турската война е, че тя се състояла от 9 окръга: Първи Донски, Втори Донски, Донецки, Уст-Медведицки, Хопьорски, Черкаски, Ростовски, Салски и Таганрогски, разделени на станици (административни селски единици), в които влизат едно или няколко казашки селища (хутори или станични посьолки с по не повече от десетина къщи). Станицата е военно поселение от разпръснат тип, способно да даде 1 сотня ездачи. Ръководи се от атаман. Казаците носят всеобща военна служба и се оборудват за своя сметка, за което получават ред привилегии. Сотнята се състои в мирно време от 120 души, а във военно – от 135 и съответства на ескадрона в конницата, и на ротата в пехотата. Казашките полкове са от по шест сотни, 24 взвода. Това позволява да оценим, че числеността на нашите освободители е около 1600 - 1700 души.

Подробните данни, които към тоя момент сме издирили в „Сборниците Материали по Руско-турската война 1877-1878 г. на Балканския полуостров“ в 111 тома, издание на Военно-историческата комисия на Генаралния щаб на Руската армия, Санкт-Петербург, 1900-1910 г., са следните:

21-и Донски казашки полк: Казаците от Втори Донски окръг, чието окръжно управление било в станицата Нижне-Чирская, служили в следните части: лека кавалерия – 4-ти Донски на граф Платов, 21-ви, 38-ми, 5-ти Донски на войсковия атаман Власов, 22-ри, 39-ти, 6-ти Донски на генерал Красношчоков, 23-ти и 40-ти казашки полкове; конна артилерия – 4-та, 11-та и 18-та Донски казашки батареи; отделни сотни – 2-ра, 14-та, 15-та, 16-та, 17-та; запасни сотни – 4-та, 5-та, 6-та. През юли 1914 г. (а вероятно и при мобилизацията през ноември 1876 г.) 21-ви полк бил сформиран от станиците: Иловлинская, Сиротинская, Трьохостравянская, Качалинская, Голубинская, Пятиизбянская, Верхне-Чирская на 2-ри Донски окръг.

Към 16 декември 1876/ 1 юни/ 1 юли/ 1 август 1877 г. полкът се състои от: щабни офицери 1/1/2/1, обер-офицери 10/18/18/15, унтер-офицери 90/85/82/78, музиканти 19, редници 654/613/578/576, общо 774/736/699/689, 14/13/12/12 казака във взвод, строеви коне 774/735/699/689;

Знамето на полка е синьо, с надпис „За отличие в турската война в 1828 и 1829 години“, връчено на 11 ноември 1831 г. за отлично мъжество и храброст, оказани от войските на Донския казашки полк на полковник Борисов 1-ви в турската война през 1828 и 1829 г. От едната страна е изобразен двуглавият руски орел, а от другата – кръст. В ъглите са червените медальони на император Николай I (буквата „Н“), надписите – със злато. Върхът му е от образец 1867 г., посребрен. Дървената дръжка е черна.

В началото на XIX в. казашките полкове се кръщават по имената на своите командири. По-късно се въвежда номерация. На 17 април 1878 г. войниците получават за шапките си знаци за отличие с надпис: „За двукратния преход през Балкана в 1877 г.“. Знамето е изгорено през 1917 г., когато полкът попада в плен.

26-и Донски казашки полк: Казаците от Първи Донски окръг (Среден Дон), с окръжно управление в станицата Константиновская, се считали за големи ездачи и служили в следните части: лека кавалерия – 2-ри Донски на генерал Сисоев, 19-ти, 36-ти, 8-ми на генерал Иловайски 12-ти, 25-ти, 42-ри, 9-ти на генерал-адютант граф Орлов-Денисов, 26-ти, 43-ти, 52-ри Донски казашки полкове; конна артилерия – 3-та, 10-та и 17-та Донски казашки батареи; гвардия – Лейб-гвардейски Казашки полк, Атамански Лейб-Гвардейски полк, Лейб-гвардейска 6-та Донска казашка батарея.

През юли 1914 г. 26-ви полк е окомплектован от станиците: Каргалская, Золотовская, Константиновская, Богоявленская, Николаевская, Мариинская, Камышевская, Ермаковская, Денисовская, Платовская, Батлаевская, Великокняжеская от Първи Донски и Салския окръзи. Сборен пункт – станица Константиновская. Квартира – станица Константиновская. Вероятно и при мобилизацията през ноември 1876 г. е било същото с изключение на станиците, числящи се към Салския окръг (окръжен център – станицата Великокняжеская), който бил образуван през 1884 г. в района на заддонските степи от бившия Калмицки окръг.

Към 16 декември 1876/ 1 юни/ 1 юли/ 1 август 1877 г. полкът се състои от: щабни офицери 1/1/1/1, обер-офицери 12/20/20/19, унтер-офицери 79/80/80/83, музиканти 12/17/17/16, редници 642/552/552/480, общо 746/670/670/599, 14/12/11/10 казака във взвод, строеви коне 746/670/670/599;

Полкът получава по жребий знамето на 4-ти Донски полк на граф Платов светлосиньо, с двуглав орел в средата, наоколо с червена лента, на синьото поле пише горе в ъглите 4 Д, долу в средата „Графа Платова“. Наоколо има ресни от сребърна коприна. На 14 април 1878 полът получава Георгиевски щандарт, с надпис: „За отличие в турската война в 1828 и 1829 години и за двукратния преход през Балкана в 1877 година“, образец 1875.

15-та Донска конна казашка батарея: Казаците от Черкаския окръг, чието управление било в областния център – Новочеркаск, служили в следните части: лека кавалерия – Лейб-Гвардейски казашки полк, 7-ми Донски полк на войсковия атаман Денисов, 24-ти, 41-ви, 16-ти Донски полк на генерал Греков 8-ми, 33-ти, 50-ти полк, конна артилерия – 6-та Лейб-Гвардейска батарея, 1-ва, 8-ма, 15-та Донски казашки батареи. Батареята се комплектува от първи (Новочеркаски) териториален район.

Към 16 декември 1876/ 1 юни/ 1 юли/ 1 август 1877 г. батареята се състои от: щабни офицери 1/1/1/1, обер-офицери 4/4/3/3, унтер-офицери 20/19/18/18, музиканти 3/3/3/2, редници 182/176/177/168, общо 210/203/202/192, 18/19/19/19 казака на оръдие, строеви коне 138/131/139/137, артилерийски коне 111/106/106/111.

Във връзка с националния празник 3 март 2022 г. в знак на благодарност Кметският съвет на Поликрайще удостоява генерала от кавалерията Ераст Ксенофонтович Квитницки – началник-щаб на Донската казашка бригада и войсковия старшина Дудкин – командир на Донската казашка конна батарея № 15 с почетното звание „Герой на Поликрайще и България“. Генерал-майор Григорий Фьодорович Чернозубов, генерал-майор Николай Василиевич Курнаков и генерал-лейтенант Даниил Василиевич Краснов бяха удостоени с почетното звание „Герой на Поликрайще и България“ от Общото събрание на населението на Поликрайще на 2 юли 2020 г. Към днешна дата разполагаме с техните портрети. Обещано ни е съдействие от военния аташе към Посолството на Република Полша за издирване на портрет и на генерала от кавалерията Ераст Ксенофонтович Квитницки.

 

Текстът, свързан със събитията за Освобождението на Поликрайще е основан на извадки от книгата „ИЛЮСТРОВАНА ИСТОРИЯ НА ПОЛИКРАЙЩЕ“, Том I „ПРЕЗ ПРЕВРАТНОСТИТЕ НА ВРЕМЕТО“, с автори Трифонка Романова Попниколова, проф. д-р Георги Николов Георгиев, Никола Георгиев Попниколов и д-р Марияна Николова Георгиева

Проф. д-р Георги Николов Георгиев,

д-р Марияна Николова Георгиева