Максималният осигурителен доход се увеличава от 3000 лв. на 3400 лв. от 1 април, решиха депутатите в бюджетната комисия на второ четене. Междувременно обаче текат преговори за формирането на механизъм, по който да се изчислява той за в бъдеще, като до момента са обсъдени над 40 формули между представители от управляващата коалиция и IT бизнеса. Това обяви депутатът от „Демократична България“ Георги Ганев по време на дебата за проектобюджета на Държавното обществено осигуряване за 2022 г. в комисия.

Очакванията са до актуализацията през лятото да се изработи въпросния механизъм, който да внася прогнозируемост за бизнеса. Според Ганев фирмите от бранша разбират, че „увеличението трябва да се случи на този етап“.

Фирмите предпочитат таванът на осигуровките да расте 5 години по 8%, а не изведнъж с 40%. По тази причина сме седнали и ще предложим механизъм за осъвременяване подобен на този за осъвременяване на пенсиите. Приемаме всякакви предложения за формули“, посочи Ганев.

Именно „Демократична България“ бе най-големият застъпник в управляващата коалиция максималният осигурителен доход да не се вдига. Депутати от формацията обявиха от парламентарната трибуна миналата седмица, че ще предложат той да бъде запазен преди окончателното гласуване в Народното събрание, а от „Има такъв народ“ предложиха подкрепа за идеята. Подобно предложение от някоя от четирите партии в управлението обаче така и не бе входирано. За сметка на това подобни предложения вкараха от ГЕРБ и ДПС.

Бившият образователен министър на ГЕРБ Красимир Вълчев аргументира предложението си с опасението за загуба на IT специалисти, които допринасят за увеличаване на добавената стойност на икономиката. На въпрос на финансовия министър Асен Василев дали е редно таванът да се запази 3000 лв. и за банковите специалисти и депутатите например, Вълчев застъпи идеята той да остане непокътнат само за IT специалистите.

Успоредно с това депутатите увеличиха на второ четене в комисия рязко минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се земеделски стопани. Така до 31 март те ще плащат осигуровки върху минимум 420 лв., а от 1 април - върху 710 лв., колкото е и минимумът за всички останали самоосигуряващи се лица. Мярката ще засегне около 30 хиляди лица и бе силно критикувана от ГЕРБ и ДПС в пленарната зала миналата седмица. Василев обясни, че като компенсаторна мярка земеделските стопани ще получат еднократна помощ от държавата в размер на 1000 лв. Предложение за това вече е внесено и в проекта за държавен бюджет, като общата стойност на мярката е 5 млн. лв.

Таванът на пенсиите

Относно предложението на ГЕРБ за премахване тавана на пенсиите, финансовият министър заяви, че след като бъде разработена формулата за максималния осигурителен доход, би могло да се обмисли и това.

По принцип това предложение е разумно, но не му е сега времето“, посочи Василев.

Майките и пазара на труда

Неподкрепено остана и предложението на бившия социален министър на ГЕРБ Деница Сачева майките, които се върнат на работа още след първата година от раждането на дете да получават не 50%, а 70% от компенсацията, която би им се полагала, ако си останат вкъщи. Идеята е по този начин повече майки да бъдат стимулирани да се върнат на работа по-скоро. Според Василев предложението обаче не би довело до по-бързо връщане на майките на пазара на труда.

Депутатът на БСП Румен Гечев пък изрази мнение, че „мястото на майката между първата и втората година е вкъщи да си гледа детето“.