Покупката на имот открай време се смята за добра инвестиция от българина и затова дори и в криза цените на жилищата продължават да растат. През тази година обаче поскъпването на живота толкова ускори темпо, че за пръв път от доста време цените на апартаментите изостават и тази инвестиция се оказва губеща.
От началото на годината до края на ноември инфлацията е 7,3%. За последните 12 месеца цените на жилищата се покачват с нелошите 6,2%, но въпреки това изостават, така че инвестицията си остава губеща. На плюс може да се излезе, ако имотът е даден под наем, но това през тази година не е толкова лесна задача - студентите учат онлайн и ги няма, а заради ниските лихви все повече хора предпочитат да плащат 30-годишна ипотека вместо наем.
Според данните на статистиката много по-бързо поскъпва старото строителство. От 2015 г. новото строителство е повишило цената си с едва 25.71%, докато старите панелки - с 50,7%. По изчисления на „Утро“ средната цена на квадратен метър в Русе се покачва до 1306 лева /668 евро/. 
Този постоянен ръст при също толкова постоянно намаляващо население се дължи най-вече на инфлацията, която в последните две години избуя до невиждани за последните години размери. Заради пандемията от Ковид-19 централните банки по света увеличиха парите в обращение с 20 трилиона долара, което наду цените на всичко и особено на инвестиционните активи. Това са най-вече имоти и акции, които се смятат за добра защита от обезценяването на парите. Друга причина за поскъпването се крие в промяната на банковата политика относно спестяванията ни. Банките вече не плащат лихви, не приемат депозити и налагат такси върху държаните в тях пари, така че хората имат стимул да ги изтеглят и вложат в нещо друго. Това друго най-често е недвижим имот - инвестиция, към която българинът има предпочитания от десетилетия.
В същото време от началото на пандемията действа мораториум върху ипотечните кредити и затруднените кредитополучатели могат да отложат плащането на вноските си. Това може да доведе до лавина от принудителни продажби след отпадането на мораториума и евентуално до спад на цените, ако предлагането изведнъж се увеличи.