МОН иска повишаване на учителските заплати с 13.5%
Министерство на образованието и науката (МОН) е поискало учителските заплати да бъдат повишени с 13.5% или 125% от минималната работна заплата в бюджета за 2022 г. Това е записано в коалиционното споразумение и е обсъдено на отраслов съвет със синдикатите, все още се очаква решение и разчети от Министерство на финансите (МФ). Това заяви днес министърът на образованието Николай Денков на пресконференция в МОН.
Не става ясно обаче как обещанието може да се осъществи, при положение, че през първите два месеца на 2022 г. държавата ще трябва да работи с бюджета за 2021 г. Въпреки това Денков заяви, че на този етап заявката му е посрещната с одобрение от финансовото министерство.
Просветният министър е поискал още допълнителни средства за транспорт, извънкласни дейности, квалификация на учителите. Проф. Денков уточни, че е заявено и увеличение на издръжката на висшите училища, заради недостиг на средства за заплати в БАН и за непедагогическия персонал във ВУЗ-овете. Повишението ще е базово, според национални научни програми и фонд "Научни изследвания". Поискано е също увеличение на стипендиите на докторанти и студенти.
На въпроса за това ще се изпълнят ли искания на учители, ученици, които се обучават онлайн, да държат приравнителни изпити, Николай Денков заяви, че подкрепя принципно учителите.
Има осигурени условия всеки да е присъствено в клас и особено когато наближи периодът на изпитите, не е редно едни деца да бъдат изпитвани присъствено, а други онлайн. След като мина периодът на адаптация, учителите могат да си поставят въпроса как ще завърши срокът", обясни министърът.
По думите му лятото е правено проучване за онлайн обучението миналата година, от което става ясно, че качеството не пада съществено, но има други проблеми - учителите са уморени, родителите отделят много време на децата си и се оплакват.
В отговор на въпрос дали ще има пари за безплатните учебници от 8. до 12. клас, образователният министър подчерта, че това е въпрос към министъра на финансите.
Образователният министър уточни и дали вече има консенсус за намаляване на лятната ваканция, и за увеличаване на пролетната, или на есенната ваканция.
"Този разговор предстои. Ако стартира тази инициатива за промяната на срока, той ще започне от септември следващата учебна година. Има време и всички трябва да бъдат убедени, че правим най-доброто за учениците", каза Денков.
Попитан ще има ли промяна в учебните планове, министър Денков каза, че първо трябва да бъде уточнено откъде ще започва тази промяна - дали трябва да се променят учебните планове и учебното съдържание от самото начало.
"Естественият процес е присъственият. Преподавателският процес в училище трябва да се фокусира върху това, че учениците трябва да се научат да мислят, а не да възпроизвеждат знания", заключи просветният министър.