Общината не предвижда за следващата година повишаване на такса смет, но има план как гражданите да плащат по-справедливо за изхвърления от тях боклук.
„Винаги, когато вземам решение, гледам да е правилното, а не популярното решение. Дълги години в Русе това е поредното нещо, което не е пипано, за да бъде някой популярен. Такса битови отпадъци в Русе е толкова неадекватна в момента, че се налага да дофинансираме с 4,5 млн. лева. Разходът по сметоизвозването е 16 млн.лв., а събираме около 12 млн. лева и дофинансираме с други наши приходи“, коментира темата кметът Пенчо Милков.
Изчислението на таксата по данъчна оценка е неадекватно и затова едно механично увеличение ще удари абсолютно неправомерно и незаконно хората, отчита кметът.
„Примерно самотна вдовица, живееща в апартамент в центъра на града, ще трябва да плаща много повече, въпреки че не генерира почти никакъв отпадък. Това е неправилен метод и законът го е регламентирал, че трябва да се отчитат отпадъците съобразно количеството, което се изхвърля“, посочи Милков.
Законодателната промяна обаче е отлагана на няколко пъти и според последните изменения новата методика трябва да влезе в сила през 2023 г.
„Община Русе обаче няма да чака държавата да внесе тази методика, а започваме по следния начин. В малките населени места започва въвеждане на индивидуални съдове и после отчитане на този отпадък, за да можем да имаме метаданни предварително, година-две, за да знаем какъв тонаж отпадък се изнася от селата. За град Русе не може да бъдат индивидуални съдове - там са няколко вариантите, които законът допуска. Най-вероятно ще изберем да е според брой живущи в домакинството, но ще се изчака резултатът от преброяването. Отчитайки колко души живеят в домакинството, това би определило след време и таксата за битови отпадъци /ТБО/. С помощта на домоуправителите базата данни на живущите ще се актуализира бързо - има ли починали, новодомци, за да се предвиди промяна в размера на ТБО за всяко домакинство“, коментира още Пенчо Милков.