„Дунав“ победи с 5:2 отбора на „Спортист“ /Генерал Тошево/ в мач от петия кръг на първенството в Североизточната Трета лига за сезон 2021/2022. Точни за русенския тим бяха Йордан Димитров /13 мин - дузпа, 44 мин/, Преслав Петков /42 мин/, Димитър Тодоров /49 мин/ и Мирослав Георгиев /83 мин - дузпа/. За гостите вкараха Калоян Цветков /29 мин/ и Росен Николов /63 мин/. Срещата се игра на основното игрище на комплекс „Дунав“ в квартал „Здравец“.
Домакините бяха по-активни и владееха повече топката още от първия съдийски сигнал. Те можеха да поведат в първата минута. Преслав Петков засече с глава центриране отляво на Мирослав Георгиев, но не намери целта. Малко по-късно и Диян Димов стреля опасно след заучено изпълнение на ъглов удар, но вратарят на „Спортист“ Георги Георгиев изби в корнер.
В 12-ата минута Светослав Вълев спря непозволено в наказателното поле на гостите Симеон Иванов и главният рефер Калоян Цветков отсъди дузпа. Точен от бялата точка беше Йордан Димитров за 1:0. След това Георги Вълчев и Василен Марков бяха близо до попадение след центрирания от статични положения. Вместо да отбележат гол обаче, дунавци допуснаха такъв в своята врата. В 29-ата минута Цветелин Енчев изби след центриране, но Калоян Цветков засече топката от границата на наказателното поле и я прати в мрежата за 1:1.
„Драконите“ продължиха с атаките и в 42-ата минута отново излязоха напред в резултата. Преслав Петков завърши многоходова акция с точен изстрел, след като бе изведен сам срещу противниковия вратар. Само две минути по-късно Йордан Димитров направи резултата 3:1 с диагонален удар отляво. В последната минута на първата част отборът на „Спортист“ остана в намален състав, тъй като Светослав Вълев получи червен картон след поредно грубо нарушение срещу Кристиан Тасков.
4 минути след подновяването на играта „Дунав“ увеличи преднината си, след като Димитър Тодоров влезе в наказателното поле на гостите отляво и с точен изстрел с десния крак направи 4:1.
Последва отпускане в дунавските редици и в 63-ата минута Росен Николов намали изоставането на „Спортист“. Той завърши успешно контраатака, с която отборът на гостите се възползва от увлеклите се в предни позиции „небесно сини“ защитници и направи 4:2. В 75-ата минута Мартин Иванов уцели гредата на вратата на гостите след изпълнение на пряк свободен удар.
В 82-ата минута Мирослав Георгиев бе спрян непозволено в наказателното поле на „Спортист“ и минута по-късно сам реализира отсъдената дузпа за 5:2. До края Йордан Димитров на няколко пъти бе близо до ново попадение, но късметът му изневери и резултатът остана непроменен.
В следващия кръг от първенството на Североизточната Трета лига „Драконите“ гостуват на „Септември“ /Тервел/. Мачът е на 25 септември, събота, от 17 ч.
„Дунав“: 1.Цветелин Енчев, 22.Симеон Иванов, 5.Георги Вълчев, 3.Василен Марков, 24.Димитър Тодоров /58 мин - 7.Симеон Дочев/, 11.Диян Димов /66 мин - 4.Преслав Папарков/, 18.Мирослав Георгиев, 8.Станислав Вълчев /46 мин. - 15.Кристиян Господинов/, 29.Кристиан Тасков /46 мин. - 23.Мартин Иванов/, 9.Преслав Петков /58 мин. - 19.Мерт Тасим/, 20.Йордан Димитров.