Над 40% от българите (мъже и жени) са напълно или по-скоро съгласни с твърдението, че „в държави, в които има повече жени на управленски позиции, нивата на корупция са по-ниски спрямо държави, в които има повече мъже на управленски позиции“.

Едва 11% са напълно несъгласни с това твърдение, сочи проучване на агенция „Тренд“ по поръчка на Съвета на жените в бизнеса в България (СЖББ) на тема „Новото нормално“ след Covid-19 и отражението му върху живота и работата на жените“.

Пред Радио София резултатите от проучването представи Евелина Славкова от изследователския център.

„Усещането на българското обществото към жени на високи позиции е по-скоро положително – било в политика, било в бизнес. Някои от жените по-скоро се сегустират и притесняват – смятат, че по-трудно могат да правят кариера или да развиват бизнес.“

По думите на Славкова последните години има много примери, в които се вижда как жените завземат територии, смятани по-скоро за мъжки – и в Народното събрание, и на министерски постове.

Още резултати:

  • Едва 16% посочват, че пандемията се е отразила положително върху работата/кариерата им, а 33% са на противоположното мнение.
  • 47% от българите са на мнение, че жените в по-голяма степен са (били) на първа линия по време на пандемията.
  • 54% от жените в България посочват, че пандемията се е отразила негативно и на личния им живот.
  • 56% от жените на възраст40-49 г. смятат, че пандемията ще има дългосрочни последствия върху начина им на живот.
  • За 60% Covid-19 е имала отрицателно влияние върху психическото им здраве, за 47% - върху физическото.
  • При 72 на сто от жените са се увеличили задълженията към образованието на децата им.
  • 62% от анкетираните български жени са потвърдили, че пандемията е променила възгледите им за живота.

Проучването е важно, защото "новото нормално", с което живеем повече от година, очевидно ще продължи, обясни пред Радио София Ваня Кънева - изпълнителен директор на СЖББ.
След доклада на "Тренд" продължава работа по проект с 60 бизнес дами във фокус групи за успешна промяна и мотивация в новите условия на живот и работа.

Кънева припомни, че до 30 юли е срокът за включване в националната стажантска програма „Оставаме в България“ на СЖББ, насочена към поколението на родените между 1995 и 2005 година.