Хиляди са българите, които живеят и работят на територията на Румъния, но за тези извънредни парламентарни избори бе разкрита една-единствена секция – тази в посолството ни в Букурещ.

Без машина за гласуване, но с добра организация протича изборният ден в Букурещ. Едва 39 души бяха заявили да гласуват тук и това е причината да няма доставена машина за гласуване. Към 10,30 часа обаче бяха гласували вече близо 50 българи – повечето с декларации.

Вотът днес бе и добър повод за среща между сънародниците ни – с баница.

Коментар за организацията и активността на избирателите направи Екатерина Бибишкова, председател на СИК в Румъния:

"Както беше през април, така е и сега. Активността си е нормална. В Румъния живеят много българи. В Букурещ има много българи, но не всички идват да гласуват".

 

В Румъния има историческа българска имиграция и нова икономическа. Преди 50 години половин милион души само в Букурещ и околностите са заявили по време на преброяването на жителите на страната, че са българи. Те обаче намалели до 30 000 за цяла Румъния през 90-те години на миналия век, а през този едва 8 500 души се определят като българи, разказва Антон Канчев, председател на българското дружество в Румъния.

„Почти във всеки окръг, румънски, в Южна Румъния, да кажем, има българска общност. Българите в Румъния са една част католици, една част православни. Българите, които са съхранили езика си, културата си и които в днешно време са се обявили за българи, са българите католици. При тях религията е спомогнала за това съхранение на идентичността. Православните са се претопили“, отбелязва Канчев. Това по думите му се дължи на големите репресии в миналото срещу хора, които са говорели български – те не са успявали да си намерят работа, били са плашени и пр.

Странно е, но разбираемо, че историческата диаспора не участва в изборите, организирани от българската държава, не толкова заради незаинтересованост, а поради морални задръжки, коментира Антон Канчев. Той обясни, че манталитетът в Румъния е по-скоро за лоялност към държавата, която в случая осигурява възможност за живот и препитание.

Каква е днешната българска нова миграция към Румъния според Екатерина Бибишкова, която работи в Букурещ, а днес бе и председател на секционната комисия:

„Има лекари, зъболекари, хора в търговията, в мениджмънта на високи позиции. Тук, в Букурещ не идват да мият чинии.“

Любомир Николов е дългогодишен секретар и активист на българската общност в Румъния. Той обобщава какво очакват от новото правителство българите на север от Дунава. 

„Българите в Румъния очакват малко, но да бъде от сърце. Ние сме от години тук. Моят дядо е дошъл през 1922 г. Той е основал това дружество и аз се чувствам длъжен да помагам и да поддържаме българщината в Румъния. Трудно е. Не видях с нещо да са помогнали от българската държава“, коментира Николов.

Докато властта се интересува повече какво става по далечните Британски острови или в сърцето на Европа, то на стотина километра от границата ни с Румъния опазването на историческата ни национална памет е трудна работа. Често на границата с невъзможното.