Миграция към центъра и „Възраждане“ обяснява парадоска с жилищата в Русе
Цените на жилищата в Русе продължават да вървят нагоре въпреки пандемията и постоянното намаляване на населението, показват данните на статистиката. След покачване с 4,9% през 2020 г., през първото тримесечие на тази година се отчита поскъпване с още 1,8 на сто. За последните 12 месеца цените са се покачили с 5,3 на сто, а от 2015 г. са добавили внушителните 42,22%, което далеч надхвърля не само официалната инфлация за този период, но и сумарната лихва, ако апартаментът е бил купен с кредит.
Според данните на статистиката, много по-бързо поскъпва старото строителство, докато новопостроените апартаменти дори понижават цената си през първото тримесечие. За последните 5 години новото строителство е повишило цената си с едва 20%, докато старите панелки - с 46%. Данните на НСИ влизат в противоречие с прогнозите на брокери, че за нови апартаменти скоро ще се искат 1000 евро на квадрат. Поне според официално обявените цени на сделките, разликата между старо и ново строителство по-скоро намалява.
По изчисления на „Утро“ средната цена на квадратен метър в Русе се покачва до 1274 лева /651 евро/. Този постоянен ръст се дължи най-вече на инфлацията и поскъпването на строителните материали. Тъй като населението на града продължава да намалява с над 1000 души всяка година, а нови жилища продължават да се строят, предлагането трябва да взема все по-голям превес срещу търсенето. Това търсене обаче е само за определени локации и според брокери от години е в ход постепенно преместване на живеещите в Русе от по-крайните квартали към центъра. Което увеличава търсенето в предпочитаните райони и цените там. Това се отразява и на „средните“ цени, тъй като много повече жилища се купуват в скъпите „Възраждане“, „Ялта“ и центъра отколкото в „Чародейка“ и „Дружба“. Разликата между цените на жилищата в най-търсените и най-недолюбваните квартали вече достига 250-300 евро на квадрат.