България е успяла да ваксинира едва 9% от възрастните и болните
Към 1 април - три месеца след началото на ваксинационната кампания, България е успяла да ваксинира едва 9% от най-уязвимата за COVID-19 група - на възрастните и хронично болните. Докато възрастни и хронично болни чакат, през ваксинация вече са минали над 40 000 служители на фирми и институции, определени от някого по непубликувани критерии за част от критичната инфраструктура на страната.
Това става ясно от данните на Министерство на здравеопазването за изпълнението на Националния ваксинационен план към 1 април. Страната ни постави възрастни и хронично болни в четвърта приоритетна група, като преди тях реши да ваксинира с приоритет здравния сектор, учители и социални заведения и служители на критични за страната дейности. Едва този месец след договорените в ЕК допълнителни количества ваксини от "Пфайзер/БиоНТех" - така наречените ваксини на солидарността, страната ни ще започне приоритетна ваксинация с тях на възрастни над 75 години.
Статистиката за ваксинираните по различните приоритетни фази не са достатъчно детайлни и не отчитат какво точно част от лекари, учители и служители на критични фирми са едновременно и над 65 години. Здравните власти използват този аргумент в подкрепа на тезата, че ваксинираните възрастни са повече от отчетеното за тази фаза от ваксинациите. Въпреки тези уговорки делът на ваксинираните възрастни и хронично болни силно изостава.
1,5 млн. са българите на възраст над 65 г., а хроничноболните във възрастовата група по данни на МЗ наброяват 300 000 души. От тях поне една доза ваксина са получили 163 521 или 9% от групата. От МЗ твърдят, че други 179 564 на възраст над 60 години са ваксинирани в рамките на някои от другите приоритетни фази и също трябва да се зачетат. Не е ясно защо тук се използва друга възрастова бариера - над 60 вместо над 65 години, която не позволява на практика обработка на данните.
72 177 са ваксинираните в третата приоритетна фаза - тази на критичната инфраструктура, като тази група е втората по многочисленост при проведените ваксинации. Към групата на критичната инфраструктура бяха пришити и представителите на изборната администрация, като по различни данни броят на ваксинираните там се движеше около 26 000. Това се потвърждава и от данните за получилите втора доза при тази фаза - 26 637. Така излиза, че извън изборната администрация като служители на критичен сектор са ваксинирани около 45 000 души. Към тази група бяха добавени и представители на медиите. За обхвата на тази група в Националния ваксинационен план са включени три изречения: "Фаза III: Служители, участващи в поддържане на функционирането на основни за обществения живот дейности. Очакван брой подлежащи: по предварително изготвени списъци"".
При приоритетните групи най-голям е делът на ваксинираните учители и служители и настанените в социални домове. Тук поне една доза са получили 33 801 при общо 112 080 служители в групата. Това прави дял от 30%, но и тук статистиката е условна, защото към групата бяха добавени и университетски преподаватели. Ваксинираните от здравния сектор са 46 597 от общо 243 600 специалисти и помощен персонал - или дял от 19% . В рамките на зелените коридори са ваксинирани други 67 368, които попадат извън приоритетните 5 фази на ваксинационния план, тоест по-млади хора от сектори, които не са счетени за критични.