Над 100 зарязани на улици, паркинги и други общински и държавни терени в Русе коли вече са маркирани с предупредителни стикери да бъдат махнати. След изтичането на двуседмичното предупреждение колите се вдигат и се извозват до площадка за отпадъци на фирма „Мегапартс“, с която Общината има сключен договор.
Първата серия предупредени собственици с малки изключения са спазили предупреждението и това дава надежда, че ускорената процедура може да прочисти града от ръждивите трошки, които биха могли да тръгнат на собствен ход само след дълга и скъпа реставрация.
„Много от хората разбират за какво става въпрос. Тези, които не са преминали технически преглед, не са преместени доброволно, ще бъдат принудително закарани на паркинга за съхранение. Смисълът на премахването на тези автомобили е освобождаване на паркоместа. Защо да не се спира там, където може, вместо по тротоари и и градинки, което създава дискомфорт на пешеходците и е неприятно за очите“, коментира зам.-кметът по комунални дейности Димитър Недев.
Ако автомобилът бъде преместен на временен паркинг от Общината, собственикът може да си го вземе обратно до 3 месеца. Но заплаща и над 300 лева такси за транспортирането и престоя. Затова хората предпочитат да ги предадат сами за скрап.
„Много голяма част от тях са вече тук при нас. Самите собственици са решили да се отърват от тях по надлежния ред и да вземат и някаква сума за автомобилите, а не да бъдат принудително вдигани от нас. Просто ние ги виждаме по лепенките, които са сложени от общината“,  казва Станислав Тевекелиев, управител на фирма „Мегапартс“.
Един стар автомобил може да донесе между 150 и 600 лева на собственика си.
„Според състоянието на автомобила, година на производство, цените вървят нагоре. Може да стигнат и 500-600 лева. Когато стои един автомобил много години, нормално е все по-малко и по-малко части да има, които може да се използват, и цената слиза по-надолу“, казва още Станислав Тевекелиев.