Понастоящем Петербург е не само „северната културна“, но и "котешка културна" столица на Русия. Случи се така, че котките, заети в институциите на града, се превръщат в негова истинската марка. Туристите купуват сувенири, изобразяващи известни котки в Ермитажа, , съобщава ТАСС.

Котките живеят в музеи, театри, библиотеки, не само заради обичта на туристите. Музеите, театрите и дори малко по-светските институции спасяват котките от смърт на улицата, дават им дом и любящо семейство, а те от своя страна, защитават културните институции от гризачи и скука.

Много петербургсци и гости на града познават „Котешката република“, която обединява две кафенета за котки (развлекателни заведения, които могат да бъдат организирани на принципа на обикновено кафене, в което живеят котки. Посетителите могат да си играят с домашните любимци, да ги снимат или дори да ги осиновят) в Петербург и Музея на котките в Ленинградска област. Тук идват животни, които се нуждаят от покрив над главите си. „Републиката" е притегателен център за любителите на опашатите любимци в Санкт Петербург и добър приятел на институциите.

"Колко котки са се преместили в културни институции през годините на операцията "Котешка република"? Почти две хиляди. Но това зависи от това как броите. В крайна сметка много котки, които са се преместили от "Котешка република“ на работа след кратко време са осиновени от служителите или гостите на тези заведения“, казва директорът на котешкото кафене Анна Кондратиева. Само в началото на март четири пухчета от „Котешката република“ си намериха „работа“.

Всяка "републиканска" котка има куратор, който дори след преместването наблюдава животното и условията за отглеждането му. Работата на котките е трудна: имотът трябва да бъде прегледан, лакомствата трябва да бъдат изядени и мишките да бъдат преследвани.

Една от четирите котки, които "отидоха на работа" през март, беше Батман, въглено-черна красавица, която нежно наричат Бати. Сега тя е служителка на Младежкия театър на Фонтанка.

„Първото официално запознанство на артистичния директор на театъра, народния артист на Русия Семьон Спивак с новия квалифициран специалист се състоя на 1 март тази година, когато вицегубернаторът на Санкт Петербург Борис Пьотровски предаде няколко „мустакати служители“ на културната институции. След „събеседването“ в театъра, започна преустройството на пространството на „новия подчинен“, казва Яна Митяева, служителка в театъра.

Котката, след като заеме нова позиция, получава работни задължения. Точно като истинския Батман, героят от комиксите, Бати спасява театъра от гризачи. И разбира се, радва персонала и гостите на театъра с присъствието си.

Новата работничка все още не може да изпълни задълженията си изцяло: тя се страхува от публиката. Но с "таксата" под формата на деликатеси се справя добре.

В историята на котките в Санкт Петербург отделна глава е посветена на универсалния фаворит, който много граждани знаят. Котката Капитолина, която живее в катедралата Петър и Павел повече от 20 години, се превърна в истинска звезда от телевизионните екрани и любимка на журналистите.

"Капитолина е персона, личност. Всички екскурзоводи и туристи я познават. Казват, че тя има лош характер. Тя няма лош характер, а просто има такъв. казва кандидатът на историческите науки, главен изследовател на Музея за история на Санкт Петербург Марина Логунова, която стана „биограф“ на трицветната красавица.

През целия си живот котката е гръмотевична буря за гризачите и няколко пъти стана майка. Сега вече е възрастна дама, не лови мишки, спи все повече и повече. Музеят я нарича почетен служител и както всеки служител, Капа има социални гаранции и заплата - в ядлива валута.

„И посетителите, и пазачите винаги се грижат Капа да е добре нахранена, носят й вкусни лакомства“, усмихва се историкът.

Според Логунова котката винаги е обичала да бъде в центъра на вниманието, но катедралата е много популярна туристическа дестинация и ежедневните тълпи от хора до Капитолина все още са досадни. В края на работния ден тя предизвикателно изпраща последния посетител, като едва доловимо намеква, че е крайно време.

"И тогава дойде пандемията от коронавирус и катедралата беше затворена за посетители. Това беше страхотно изпитание за Капочка, толкова много й липсваше комуникацията, че беше видяна да седи спокойно с котката Федор, която живее в монетния двор", казва жената. По-рано Фьодор, който случайно влезе в катедралата, беше прогонен от Капитолина.

Сега музеят се отвори и Капитолина е много щастлива с хората.

"Тя постепенно започна да оживява, но все пак възрастта влияе: на Великден тя ще стане на 21 години. Капитолина е истински матриарх на котките, които служат в музеите. Хората идваха и си отиваха, но Капочка е тук винаги. Тя е нашият символ на катедралата “, усмихва се Марина Логунова.

Трима опашати служители работят в музея на Анна Ахматова във фонтанната къща. Един от тях дори е кръстен Ося в чест на поета Йосиф Бродски, който обожавал котките. „Той беше първият, който дойде в нашия музей, ние го наричахме Рижик, но някак всички от първия ден започнаха да го наричат Ося“, казва Олга Щеглова, касиерката на музея.

Самият Ося дойде в музея през февруари 2008 г., сега е на почти на 16 години. Шест месеца по-късно Ося се сдоби с пухкав „колега“ - Инокентий. Последната котка - Персик, също риж, се появи в музея преди три години. Окото му е ранено, поради което в музея го наричат Едноок бандит.

Трите пухкави котарака живея весело, макар и не съвсем лесно, защото характерите им са коренно различни. Ося е много спокоен и уравновесен, Кеша е свободолюбив, не обича изблиците на обичта и чуждите ръце, а Персик е истински бунтар, не се страхува от никого и се катери навсякъде. И тримата са добри ловци, но Ося и Кеша вече не са млади, така че сега музеят се пази от Персик от гризачи.

Гостите на музея обичат котките и те спокойно си позволяват да бъдат галени и снимани. И ако вниманието на обществеността ги умори, те се качват на горните етажи до офисите на служителите.

„Котките понякога се уморяват от хората, точно както хората се уморяват един от друг“, обяснява Щеглова.

Опашатите „служители“ в Санкт Петербург не са само в музеи и театри. В градската администрация дори има специален работник - в комитета за държавен контрол, използване и защита на исторически и културни паметници.

"Намират Мосю близо до метростанция „Фрунзенская“, той живеел на входа на жилищна сграда в продължение на няколко седмици, докато доброволците не го завели в приюта. Мойсей не възприема други котки. Той победил всички в приюта. Когато пристигнахме в приюта да избираме , собственикът на каза: "вземете този“, разказва председателят на комисията Сергей Макаров.

Буден сред роднините си и доминиращ по природа, Мосю става любим член на работния колектив на всички служители, гальовен и весел.

Сякаш съдбата довежда Мойсей до Kомитета за държавен контрол: котката по неизвестен начин се оказва в заключени стаи, обича да спи по рисунки. След като той самостоятелно намира изход към улицата от четвъртия етаж на сградата, преминавайки през истински лабиринт от офис помещения!

Мосю не се притеснява от големия брой хора в комисията: той е много общителен и обича да бъде в центъра на вниманието. В същото време той изобщо не притеснява колегите си: той е обучен на всички правила за достойно поведение и рядко мърка.

"Наричам го съветник по въпросите на уюта и приятелската среда в екипа. И Мойсей се справя със задачата си с голямо достойнство“, усмихва се Макаров.

Котката като служител на институции е не само забавна и необичайна, тя е отговорна, често трудна.

"Няма бездомни животни: за много животни градът е дом. Но има и пренебрегвани животни", казва Анна Кондратиева, директор на "Котешката република". Много културни институции се борят от години с котки, изгубени на тяхна територия, като ги гонят, вместо да помагат.

„Котките на територията на институции в Санкт Петербург не са необичайни, казва директора. Хубаво е, че година след година все повече институции хуманно решават проблема с котките на тяхна територия, отказвайки нечовешко унищожение в полза на кастрация и грижата за нея".

Разбира се, ситуацията с бездомните животни в мащаба на град или държава няма да промени значително заетостта на котките, но може да промени отношението на хората към тези самодостатъчни, независими и същевременно, нуждаещи се от нашата защита същества.