В събитийния календар на своята 75-годишнина Русенският университет, като член на Университетската агенция на франкофонията, е отредил място и на редица инициативи по случай 150 години франкофония в глобален мащаб. В извънредната обстановка се реализираха тези, които бяха възможни във виртуалното пространство.

Сред най-мащабните е традиционният вече конкурс с международни измерения за есе на френски език. За първи път беше предложен избор между две теми:Mоят град, моето училище /моят университет, франкофонията и аз“. (Ma ville, mon école/université, la francophonie et moi) и „Приятелството заема важно място в живота“ (L’amitié tient une place importante dans la vie).

По традиция в конкурса се включиха ученици от горните класове в СУ за Европейски езици „Св. Константин-Кирил Философ“, където се  предлага изучаване на френски език, както и студенти от България и от чужбина.

Приятната изненада в това издание беше участието на студентка от Филиала на Русенския университет във Видин и от специалност „Педагогика на преподаването на български и на френски език“, Филиал Силистра което показва, че франкофонията се разпростира по цялото българско дунавско крайбрежие.

Сред учениците първо място си поделят Селджан Раимова, 12г клас с есе по първата тема и Александра Георгиева, 12г клас, писала по втората тема.

На второ място са Ростислава Русева, 12г клас и Мартин Станчев, 12г клас, развили своите идеи по първата тема.

И тази година присъствието на студенти от чужбина е ярко. С прочувственото си, вълнуващо есе сред студентите начело на класацията се нареди Лиана Мелконян от Френския университет в Ереван, Армения, заедно с Диана Кирилова, специалност Български език и история, 1 курс, Филиал на Русенския университет във Видин, изразили свои виждания по темата за приятелството.

След нея се нареждат Пламена Янкова, Ива Миткова, Билхан Докторова, Светослава Мечкова и Даниела Костадинова, Румяна Курдова от Филиала на Русенския университет в Силистра, студентки IV курс, специалност Педагогика на обучението по български език и френски език.

Други интересни дейности бяха виртуални посещения на Париж, запознаване с католическите обреди, обичаите и традициите за Великден във Франция, мини-проекти и постери по различни теми на студентите от специалност Европеистика и глобалистика.

Друг щрих от франкофонската празнична палитра тази година беше конкурсът за поезия. След като не можеха да рецитират поезия реално, студентите писаха стихове. Като поети на френски език се изявиха Билхан Докторова и Пламена Янкова от Филиала в Силистра.

Наред с присъствието на студенти от университети от Франция, обучаващи се по програма Еразъм, франкофонските инициативи в Русенския университет създават неповторима атмосфера, която благоприятства и други франкофонски изяви на студенти, докторанти и преподаватели.

В тази насока първостепенно значение има видео-обръщението на Ректора на Русенския университет чл.-кор. проф. дтн Христо Белоев, публикувано на сайта на УАФ, в което се споделя опитът на Русенския университет в дигиталното образование. По този начин посланието и споделеният опит достигат до 118 държави, университети от които членуват в международната организация. Това присъствие е изключително важно измерение на богатия международен облик на русенската Алма Матер.