Със скандал, характерен за Народното събрание, приключи вчерашното заседание на Общинския съвет в Русе. По време на обсъждането на промените в правилника на местния парламент съветниците от ГЕРБ и СДС напуснаха залата, поставяйки под въпрос кворума на сесията.
Реакцията на двете групи е заради предложението след петото изказване по дадена точка да може да се прекратяват изказванията. Това провокира обвинения от страна на опозицията, че се ограничава свободата на словото.
На извънреден брифинг председателят на ОбС Иво Пазарджиев /ВМРО/ и Пламен Рашев /БСП/ определиха случилото се като опит за „саботиране на сесията, и то за втори път по време на пандемия“ и упрекнаха групата на ГЕРБ, но без да я назоват, че е искала да стопира собствената си идея за провеждане на онлайн заседания на съвета.
„Една и съща група се опита да провали заседанието, този път беше последвана от друга група общински съветници. Аз като председател искам да ги призова и да ги приканя да преосмислят поведението си, тъй като считам, че управлението на града е наша обща кауза и цел. Съветниците напуснаха залата именно преди гласуването на промените в правилника, а те бяха инициирани именно от съветници, които опитаха да провалят заседанието“, каза Пазарджиев.
Според него основната цел на промените е именно да се въведе възможност за провеждане на заседание чрез видеоконферентна връзка. Осигуреният, макар и трудно, кворум след напускането на двете групи е позволил да се приеме предложението и следващият път сесията да може да бъде онлайн.
„Несериозно е да получаваш писма преди всяка сесия как трябва да проведем заседание онлайн, а да се саботира именно приемането на правилата за това. Всеки съветник е получил 450 лева за участието си в заседанието, което се опитаха да провалят. Ако някой гражданин напусне работното си място преди края на работното време, аз считам, че неговият работодател няма да го търпи дълго. Така че отново призовавам колегите да имат по-отговорно отношение“, заяви още Иво Пазарджиев.
Отказа си да назове конкретно политическите сили, които има предвид, той обясни с нежелание да се влиза в остри сблъсъци.
„Никой не желае да ограничава нито свободата на словото, нито изказванията, но когато изказванията станат безсмислени, когато се преповтаря едно и също или се говори извън темата, нормално е да има процедура, при която да се прекратят дебатите“, каза Пазарджиев.
Пламен Рашев изрази неудовлетворението си, че точката за неприсъствените заседания е предизвикала остра политическа битка.
„Тя отново беше предизвикана от артистичните общински съветници на база това, че ние запушваме устата на опозицията. Как - като гарантираме поне 50 минути изказване по всяка точка, а групите, които не са имали възможност да говорят, да могат да го направят. Това е минимумът, защото не е казано, че след пет изказвания непременно ще има процедура за прекратяване. Казаха се някои обидни думи, че осем години не се е случвало такова нещо. А точно, когато се вземаха решения за бюджет /в предния мандат - б.р./, ние бяхме „отсвирени“. За пореден път по време на пандемия тези, които понякога гръмко и повече от гръмко коментират, че са демократи, напуснаха залата с възможност да провокират невземане на решения по важните точки, които бяха останали“, заяви Рашев.