Мозъкът на космонавтите, които пребивават на Международната космическа станция (МКС) се изменя, за да се нагоди към условията в космоса, обясниха руски учени.

Според изследване на Елена Томиловская от Института по медицина и биология към Руската академия на науките, по време на престоя на космонавтите на МКС съдържанието на сивото вещество в мозъка е намаляло, докато обемът на бялото вещество и гръбначно мозъчната течност са се увеличили.

Констатирано е увеличение на бялата маса в частите, свързани с контрола на движение, равновесието и положението на тялото. Това се дължи на факта, че мозъкът трябва да се приспособи и да развие нови стратегии в състояние на безтегловност в космоса. Необходима е по-различен контрол на моториката в тези условия, тъй като в околоземна орбита движението се извършва по различен начин, който прилича повече на плуване, поясни Томиловская.

Подчертава се, че този процес не е необратим. Между 6 и 8 месеца след завръщането си на Земята обемът на сивото вещество на космонавтите си възвръща обичайния обем. Това потвърждава фактът, че в условията на открит космос не се ускорява смъртта на нервните клетки.

Изследванията показват, че в орбита хората могат да издържат на по-големи умствено-мозъчно натоварване.