Отборът на „Дунав“ ще трябва да премине за трети пореден път през чистилището, ако иска да остане в елита на българския футбол.
23 май, 2018 година
Първият бараж!
В мач срещу „Царско село“ тимът спечели с 2:1. Вървеше 60-а минута, когато Бирсент Карагарен /който сега се лекува от пневмония заради коронавирус и му пожелаваме бързо оздравяване!/ скри топката на десния бек Марио Петков и майсторски я прати в мрежата.
15 минути по-късно „Дунав“ сякаш постави точка на спора. Бранимир Костадинов напредна в наказателното поле и подаде към включващите се играчи в атака. Топката бе засечена от Карагарен, който я чукна над вратаря към Ндиайе, който се разписа на празна врата - 2:0. Към края „Царско село“ върна един гол след изстрел от фаул на Георги Минчев.
Вижте състава на „Дунав“ в този мач! Само два сезона по-късно днес като че ли имаме съвсем друг отбор. Налице е само един човек - капитанът Диян Димов!
Националът Мартин Луков, Бранимир Костадинов и тръгналият си после от Русе Юлиян Ненов дори са били оставени на пейката. Днес Ненов пак е в отбора.
„Дунав“: Станислав Антонов, Божидар Васев, Мартин Ковачев, Петър Патев, Христо Попадийн, Красимир Станоев, Диян Димов, Махамаду Ндиайе, Васил Шопов, Исмаил Иса.
22 май 2019 година
Всичко или нищо II!
Спасението преди малко повече от 12 месеца дойде след плейофни мачове срещу „Септември“ /София/. Столичани спечелиха мача в Русе с 1:0, а нашите сториха истинско чудо в София и тържествуваха след успех с 3:2. Заради повечето голове на чужд терен те останаха директно в елита и пратиха „Септември“ на бараж.
Как се разви този инфарктен двубой?
Софиянци поведоха още в 5-а минута с гол на Здравко Димитров, Исмаил Иса изравни, фамозният в този мач Свилен Щерев даде преднина на дунавци /44-а минута/, Борис Галчев се разписа за 2:2 в 67-а минута. Този ден обаче най-ярка бе звездата на Щерев, който щеше да скъса мрежата с мощен шут в 73-а минута 3:2!.
И да погледнем отново състава преди година.
„Дунав“: Благой Макенджиев, Мартин Ковачев, Петър Патев, Георги Динков, Илия Мунин /72 - Драгош Фирцулеску/, Александър Исаевски /52 - Божидар Васев/, Красимир Станоев, Свилен Щерев, Самуел Инкоом, Ахмед Ахмедов, Исмаил Иса /85 - Диян Димов/.
Кои от тези хора са на линия днес?
Макенджиев, Исаевски, Щерев и Димов!
Такова текучество е най-малкото белег за безобразно управление на клуба. И искаме резултати! Как да стане?
Всеки, гледайки съставите от преодолените две бариери, със сигурност си задава въпроса как като класа и в сравнение с онези селекции изглежда „Дунав“ днес. И ще прескочи ли отново пропастта?
Знаете поговорката - Веднъж стомна за вода, два пъти, на третия път... Искрено се надяваме, че няма да има счупено, че „Дунав“ ще опровергае поговорката и ще оцелее в поредния си опит за летене.