Намаляват транспортираните товари по река Дунав през последните години
През последните години се забелязва намаляване на транспортираните товари по река Дунав. Няма конкретна причина за това, като факторите са комплексни, каза в Русе генералният директор на Дунавската комисия Манфред Зайц, който участва в партньорска среща по проект "Грендел", на която домакин беше Българо-румънската палата. В срещата участваха корабособственици, изследователски организации, проектанти и представители на институции от шест дунавски държави, които обменяха опит и споделяха практики за подкрепа на корабоплаването по реката.
Зайц информира, че през последната година са били превозени 40 млн. тона товари по реката, допреди четири-пет години количеството е било 45 млн. тона, а в края на 80-те години - около 90 млн. тона. Зайц посочи, че трябва да се отбележи и структурата на индустрията в дунавските райони, както и подобряването на останалите видове транспорт - шосеен и железопътен.
По думите му една от причините за намаляването на превозваните товари по реката е недобрата инфраструктура и поддръжка. Плавателният път по реката трябва да се подобри още, това ще позволи на корабособствениците да използват плавателните си съдове по най-ефективния начин, каза Зайц.
Той обясни, че в това отношение има прогрес в почти всички страни по поречието на Дунав. Сериозен напредък се наблюдава и в действията на България по осигуряването на по-добри условия за корабоплаване. Генералният директор на Дунавската комисия посочи за пример отпуснатото финансиране през миналата година от Министерството на транспорта за драгиране на проблемни места от речния път в българския участък. Изпълнителният директор на изпълнителната агенция "Проучване и поддържане на река Дунав" Павлин Цонев му е съобщил, че драгажните дейности ще продължат.
Зайц заяви, че при правилна поддръжка река Дунав има огромен потенциал за превоз на стоки и на пасажери.