Купуваме по-скъпо брашно и месо спрямо първата седмица на миналия септември. Това сочат данните за цените на едро по стоковите борси и тържищата. Брашното тип "500" в последния работен ден на миналата седмица бе с цели 19 ст. на килограм по-скъпо, отколкото преди 12 месеца и достигна средна цена за страната от 99 ст. Въпреки богатата реколта от пшеница, която бе прибрана това лято, поскъпването на основната суровина за хляба продължава. Нивото от четвъртък е с 3 ст. по-високо спрямо края на август. Най-ниска цена от 0,58 лв./кг на едро бе отчетена във Враца. Най-скъпо брашното на едро по 1,30 лв./кг се продаваше в последния работен ден на миналата седмица в Бургас и София.
От мръвките спрямо първите дни на деветия месец на 2018-та сега най-голямо поскъпване е отчетено при каймата от 36 ст. на кило и при пилешките бутчета - 34 ст., сочи последната информация от сайта на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ).
В края на миналата седмица зрелият фасул се изравни по цена на едро на ниво от 3,42 лв./кг с пилешките кренвирши, сочат още данните на борсовата комисия.
Пилешките бутчета пък се продаваха по борсите средно по 2,92 лв./кг или с 34 ст. повече, отколкото преди 12 месеца. Спрямо края на август 2019-та нарастването също е чувствително - 13 ст., сочат още данните на ДКСБТ.
Оранжерийните домати на едро сега са с около половин лев по-евтини, отколкото преди година, сочи още информация от сайта на борсовата комисия. В последния работен ден на миналата седмица те са се продавали средно по 1,44 лв./кг, срещу 2,05 лв./кг преди 12 месеца. Не така обаче стоят нещата при краставиците от парник, които сега са с цели 34 ст. по-скъпи и цената им на едро стигна 1,36 лв./кг срещу миналогодишна от 1,02 лв./кг. Друга съставка на традиционната ни мешана салата - зрелият кромид лук, сега е с 25 ст. по-скъп, като в четвъртък бе на ниво от левче, срещу 75 ст. преди година.
Дините и пъпешите пък са по-евтини на годишна база. При дините цената е едва с 6 ст. по-ниска и е средно 0,43 лв./кг. Пепоните обаче са с цели 44 ст. по-евтини и в четвъртък вървяха по борсите по 0,78 лв./кг, срещу 1,22 лв./кг преди 12 месеца.
Мечтата на народа по времето на соца - бананите, сега пък са с четвърт лев по-скъпи от навечерието на миналия 9 септември и достигнаха 2,03 лв./кг.                                      

По разходите за трапезата вече
догонихме Европа. При най-ниски доходи

Цените на някои от основните стоки у нас вече се доближават до средното ниво за Европа. Това показват данни на Евростат за цените в България спрямо средните европейски. Цените на млякото, сиренето и яйцата стигат 98% от средното за Съюза. Така заемаме десетото място в Съюза.
Според анализа на Евростат, заедно с доходите, у нас растат и цените, за да достигнат до средните нива в ЕС. Най-високи са цените на млечните продукти в Кипър - със 136 на сто над средните. Най-ниски - в Полша.
По отношение на хляба и зърнените храни имаме втората най-ниска цена в Европа - 62% от средното за Съюза. По-малко от нас плащат само в Румъния - 54 на сто. Най-скъп хляб купуват датчаните - цената там е със 150% над средното ниво.
И при месото сме сред европейците, които пазаруват на по-ниски спрямо общия пазар цени. 64 на сто спрямо средните стойности за Европа.
Алкохолът и цигарите в българските магазини са най-евтини в целия Европейски съюз. Причината е в ниския акциз. За тютюневи изделия плащаме 49 на сто от средното на европейския пазар, за алкохол - 74%.
Най-скъпи са тези стоки във Великобритания - почти двойно спрямо осреднените стойности в Европа. Тук обаче трябва да припомним, че според предишни проучвания - също на Евростат - българите харчат най-голяма част от бюджета си именно за храна. И по този показател сме първи в Европа, което би трябвало да означава, че ниските цени спрямо средните за европейския пазар за мнозина у нас са всъщност високи. Защото освен на цените, важна е и друга съпоставка - на доходите. А там гледаме гърба на всички.