Случвало ли се е смартфонът ви изведнъж да се забави, загрее и батерията му да падне без видима причина? Ако е така, може би сте станали жертва на криптоатака.

Този нов вид кибератака е наречен "криптопохищение" от експерти по сигурността.

Той се състои в проникване в интернет сървър, персонален компютър или смартфон, за да се инсталира зловреден софтуер с криптопрограма ", заяви Джером Билойс, експерт в компанията за управление на ИТ услуги Уейвстоун.

Оперирането с биткойни е в основата на процеса на подпомагане на проверката и обработката на транзакциите на дадена виртуална валута.

Законните операции свързват хиляди процесори заедно, за да увеличат изчислителната мощност, която е на разположение, с цел печалба на криптовалута.

Операциите с биткойни , етер, монеро и други криптовалути могат да бъдат много печеливши, но изискват значителни инвестиции и генерират огромни сметки за електричество.

Но хакерите са намерили по-евтин вариант: тайно да експлоатират процесорите на смартфони.

За да примамят жертвите, хакерите се обръщат към дигиталния еквивалент на троянски кон, взет от гръцката митология: в безобидно наглед приложение или програма се крие зловредния вирус.

"Все повече мобилни приложения, криещи троянски коне, свързани с програмата за криптограми, се появиха в интернет платформите през последните 12 месеца", казва Дейвид Ем, изследовател в областта на сигурността в Касперски Лаб и водещ доставчик на оборудване за компютърна защита и антивирусен софтуер.

В най-лошия случай новия вид хакерство може да увреди телефона безвъзвратно.

Криптохакерството засяга предимно смартфони, работещи с операционната система Андроид на Гугъл.

Епъл упражнява повече контрол над приложенията, които могат да бъдат инсталирани на телефоните, така че хакерите са насочени по-малко към айфоните.

Но Гугъл наскоро изчисти своя магазин за приложения Гугъл плей, като каза на разработчиците, че вече няма да приема приложения, които крият криптоци на своята платформа.