Григор Димитров – Джон Милман 4-6 7-6(8) 6-3

Григор Димитров откри сезона на сингъл и започна защитата на титлата си в Бризбън с истински психотрилър и много трудно постигната победа 4-6 7-6(8) 6-3 над вдъхновения Джон Мимлан. Българинът спаси два мачбола и преодоля колебанията в играта си, за да напусне „Пат Рафтър Арена“ след полунощ местно време като победител.

На 1/4-финал Григор ще играе с Кайл Едмънд, срещу когото води в общия баланс с 1-0 победи, а успехът бе постигнат миналата година във Вашингтон.

Представителят на домакините бе много агресивен от самото начало, откри сметката си, а във втория гейм стигна до брейкбол след първоначално изоставане 0-40. Световният №3 обаче намери сервиса си и не влезе в разиграване до края – 1-1.

Веднага след това до първи точки за пробив стигна и Григор, който изпусна аванс от 40-15, но заслужи нов шанс и опонентът му сбърка – 2-1. Българинът обаче не успя да избегне грешките в подаването си и рибрейкът бе налице.

Първата ни ракета играеше предимно на втори сервис и имаше трудности с преодоляването на добрата защита на съперника, който отлично уплътняваше корта и влизаше в продължителни разигравания. Димитров оцеля в маратонски шести гейм, в който отрази два брейкбола – 3-3.

При 4-5 Димитров сервираше за оставане в сета и направи двойна грешка при дюс, а на сетбола изкара форхенд в аут – 4-6.

Григор значително подобри представянето си, когато вкарва топката в игра във втория сет, но същото важеше и за съперника му, който до 2-2 не отпусна точка. В петия гейм обаче Милман направи двойна грешка при 30-30, а на брейкбола изкара бекхенд.

Така българинът подаваше за затвърждаване, но се провали – 3-3.

В деветия гейм Димитров докара точките до дюс и стигна до скрит сетбол, но Милман запази хладнокръвие и се спаси – 4-5. Впоследствие австралиецът си гарантира поне тайбрек, до какъвто се и стигна – 6-6. В дългия гейм българинът допусна два поредни минибрейка за 0-3, но влезе в серия и изравни – 3-3 точки. При 5-5 световният №3 допусна нов минипробив и опонентът му имаше сервис за победата, но в инфарктно разиграване Григор оцеля – 6-6. Димитров спаси нов мачбол, а накрая взе спечели тайбрека – 7-6(8).

В третия сет Димитров започна много по-често да използва сечения си бекхенд, виждайки, че опонентът му може да поддържа високо темпо в разиграванията, но при смяна на ритъма бърка. Така световният №3 спечели брейкбол в четвъртия гейм и проби – 3-1.

Шампионът от Лондон затвърди и постепенно играта му придоби съвсем различен вид. При 5-3 Григор сервираше, за да сложи край на драмата и го стори – 6-3.