ООН цени високо активната дейност на България в работата на Организацията и особено за утвърждаването на страната ни като фактор на стабилност в Югоизточна Европа и за насърчаването на процеса на европейска интеграция за своите съседи.

Това заяви на среща с президента Румен Радев Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш. Той приветства подписването на двустранния договор за добросъседство между България и Република Македония, който дава силен позитивен сигнал за целия регион, съобщиха от прессекретариата на държавния глава. Подкрепата на европейската перспектива за страните от Западните Балкани ще бъде във фокуса на предстоящото Българско председателство на Съвета на ЕС, подчерта президентът Радев.

Обща бе позицията, че продължаващите кризи в Близкия Изток и Северна Африка, представляват заплаха за международния мир и сигурност и изискват съвместни действия от страна на ООН и държавите-членки за тяхното решаване. Антониу Гутериш приветства присъединяването на България към Плана за действие за Либия, както и подкрепата, която страната ни оказва за дейността на Специалния пратеник по въпросите на Либия Гасан Саламе за стабилизиране на ситуацията в тази държава.

Румен Радев и Антониу Гутериш бяха единодушни, че приемането на Глобалния пакт по миграцията на ООН е важна стъпка за справяне с този проблем, както за държавите, от които произхождат мигрантите, така и за страните, към които се отправят тези хора. Подкрепата за икономическото и социално развитие на държавите, от които произхождат мигрантите, спазването на човешките права и борбата с нелегалния трафик на хора, са ключови мерки в тази насока, беше подчертано още по време на срещата.

България ще продължи да подкрепя действията на международната общност за утвърждаването на Косово като стабилна и демократична държава в Югоизточна Европа, заяви президентът Румен Радев на среща с президента на Република Косово Хашим Тачи. Българският държавен глава подчерта, че страната ни ще продължи да работи за европейската перспектива на всички свои съседи от региона на Западните Балкани.

„Трябва да убедим ЕС, че Балканите могат да бъдат сигурен и проспериращ регион“, подчерта Румен Радев. През пролетта на 2018 г. в рамките на Българското председателство на ЕС ще бъде проведена среща на върха ЕС-Западни Балкани, на която държавите от региона да представят своите позиции по дебата за бъдещето на Европа, а през октомври т.г. София ще бъде домакин на среща на министрите на правосъдието и вътрешните работи от ЕС и Западните Балкани.

Президентът Радев беше категоричен, че ангажиментът на ЕС към европейската перспектива на държавите от нашия регион трябва да продължи, а кандидатстващите за европейско членство страни трябва да получат подкрепа за изпълнението на критериите за членство. „България е готова да сподели своя опит в този процес и работи за развитието на отношения на добросъседство между всички страни на Балканите“, добави Румен Радев.

„Диалогът със Сърбия няма алтернатива и Косово ще продължи да полага всички усилия за изграждането на добросъседски отношения между двете държави“, заяви от своя страна Хашим Тачи. Той благодари за оказваната от България подкрепа на Косово в рамките на международните мисии и особено на EULEX. Хашим Тачи подчерта, че присъединяването на Косово към ЕС и НАТО е водещ външнополитически приоритет за страната.

По време на срещата бяха обсъдени перспективите за развитие на регионалната инфраструктура в Югоизточна Европа, увеличаването на икономическия обмен между България и Косово, сътрудничеството в областта на образованието и културата.