Тайната война и доктрината "Герасимов"
Напоследък изглежда, че Русия подхожда към САЩ от всякакви противоречиви ъгли. Руските вируси засилиха Доналд Тръмп по време на кампанията, но вече заел поста, медиите, подкрепяни от Кремъл, го изобразяват като слаб. Владимир Путин гони американски дипломати от Русия, ограничавайки възможностите за по-топло отношения с администрацията, която искаше да дойде. Тъй като Конгресът настоява за по-твърда линия срещу Русия, много заглавия гласят, че залозите на Путин за Тръмп са се провалили.
Объркани ли сте? Само ако не разбирате доктрината на Герасимов.
През февруари 2013 г. генерал Валерий Герасимов - шеф на Генералния щаб на Русия, аналог на американския председател на Съвета на началник-щабовете - публикува статия от 2000 думи, "Стойността на науката е в прогнозата", в руски бизнес седмичник. Герасимов взе тактиките, разработени от Съветите, съчета ги със стратегическо военно мислене за пълномащабна война и изложи нова теория за съвременната война, която изглежда по-скоро като хакерство на вражеското общество, отколкото челна атака. Той написа: "Самите "правила на войната" се променят. Ролята на невоенните средства за постигане на политически и стратегически цели нарасна и в много случаи те надхвърлиха мощта на силата на оръжията в тяхната ефективност. ... Всичко това се допълва от военни средства с прикрит характер. "
Мнозина считат статията за най-полезното изговаряне на съвременната стратегия на Русия, визия за пълна война, която поставя политиката и войната в един и същ спектър от дейности - философски, но и логистично. Подходът е партизански и се води на всички фронтове с редица действащи лица и инструменти - например хакери, медии, бизнесмени, изтичане на информация и, да, фалшиви новини, както и конвенционални и асиметрични военни средства. Благодарение на интернет и социалните медии действията на съветските екипи за психологически операции, които навремето можеха само да фантазират за преобръщане на вътрешните работи на нациите само с информация, сега са правдоподобни. Доктрината "Герасимов" изгражда рамка за тези нови инструменти и заявява, че невоенните тактики не са спомагателни за използването на сила, а предпочитаният начин да спечелите. Така че всъщност са истинската война. Хаосът е стратегията, която Кремъл преследва: Герасимов уточнява, че целта е да се постигне среда на постоянно размирици и конфликти в рамките на вражеска държава.
Работи ли?
Бившите поробени държави Грузия, Естония и Литва изразиха тревога през последните години от опитите на Русия да повлияе на вътрешната политика и сигурност, тъй като администрацията на Обама понижи безпокойството си от новата Студена война. Но и трите страни вече имат партии с руски финансови връзки, които водят техните правителства, които леко се застъпват за по-отворен подход към Москва.
В Украйна Русия прилага доктрината "Герасимов" през последните няколко години. По време на протестите през 2014 г. Кремъл подкрепи екстремистите от двете страни на борбата - проруските сили и украинските ултранационалисти, което подхрани конфликта, който Кремъл използва като претекст за анексирането на Крим и за стартирането на войната в Източна Украйна. Добавете тежка доза информационна война и тази объркваща среда, в която никой не е сигурен в мотивите на никого и почти никой не е герой, е тази, в която Кремъл може лесно да упражнява контрол. Това е доктрината на Герасимов в тази област.
Съединените щати са най-новата цел
Руската държава на сигурността определя Америка като основен противник. Руснаците знаят, че не могат да се съревновават с нас - икономически, военно, технологично - за да създадат нови бойни полета. Те не се стремят да станат по-силни от нас, а да ни отслабят, докато не сме еквивалентни.
Русия може да не е прогонила американските машини за гласуване, а чрез селективно допълване на целенасочена дезинформация и дезинформация в социалните медии - понякога използвайки материали, придобити чрез хакерство - и създаването на де факто информационни съюзи с определени групи в Съединените щати, тя със сигурност спечели значителна битка, без повечето американци да осъзнават, че това въобще се е случило. Американската избирателна система е сърцето на най-мощната демокрация в света и сега - благодарение на руските действия - ние сме затънали в национален спор относно нейната легитимност. Ние сме във война със себе си и врагът никога не е стрелял физически. "Информационното пространство отваря широки асиметрични възможности за намаляване на бойния потенциал на врага", пише Герасимов (той също така пише за използването на "вътрешна опозиция за създаване на трайно действащ фронт през цялата територия на вражеската държава").
Не всички наблюдатели от Русия са съгласни със значението на доктрината на Герасимов. Някои казват, че това е просто нова и добре формулирана версия на това, което руснаците винаги са правили, или че Путин е надут като всемогъщ торбалан или че конкуренцията между различните олигархични фракции в Кремъл означава, че няма централна стратегическа цел на техните дейности. Но няма никакво съмнение, че руската намеса е систематична и многопластова. Тази структура ни предизвиква, защото ние не разбираме непременно как е приложена на практика; подобно на цялата партизанска доктрина, тя дава приоритет на запазването на ресурсите и на децентрализацията, което прави по-трудно да бъде открита и следвана. И стратегически нейните цели не са тези, за които сме свикнали да говорим. Кремъл не определя победителя; това отслабва врага и изгражда среда, в която всеки, освен Кремъл, губи.
Тук се крие истинската сила на тайната война в стил "Герасимов":
Трудно е да организираш съпротива срещу враг, който не виждаш или дори не си сигурен, че го има. Но това не е всемогъщ подход; потайният куклен театър в сърцето на доктрината "Герасимов" я прави също толкова крехка. Нейната тактика започва да се проваля, когато се хвърли светлина върху начина, по който те работят и какво имат за цел да постигнат. Това изисква лидерство и яснота относно заплахата - която видяхме за кратко във Франция, когато правителството се окопити, за да предупреди гласоподавателите за руските информационни операции преди президентските избори. Засега Америка все още е на тъмно - дори не само по отношение на отбрана, да не говорим за обида.
Автор на коментара във в. „Политико“ е Моли МакКю, експерт по информационната война, съветва правителства и политически партии за външната политика и стратегическите комуникации.