„Дунав“ стартира обнадеждаващо в Европа! Загубата от „Иртиш“ с 0:1 първия си мач от предварителния кръг на Лига Европа може да не е най-добрият резултат, но не е и най-лошият. Идва реванш в Русе на 6 юли от 20 часа. Като се има предвид, че момчетата на старши треньора Веселин Великов изиграха първия си официален двубой през новия сезон и на практика нямаха време за никаква почивка, представянето им може да бъде определено като добро. Не се изложиха, бориха се до последно, удариха греда и не бяха далеч от равенството при завръщането си в евротурнирите след 42 години пауза.
Най-лошото бе, че домакините поведоха рано-рано срещу очевидно притеснените от дебюта си на голяма сцена русенски футболисти. Олег Бугаев получи пас между зле ориентираните централни защитници и останал сам срещу Антонов, прати топката в долния десен ъгъл. В тази ситуация остана съмнение, че Бугаев бе в положение на засада, но голът бе признат.

„Дунав“ игра припряно, разпокъсано и нервно докъм 20-а минута, след което започна да се съвзема, да пресира съперника си и да владее по-често топката. Русенските момчета стигнаха до няколко корнера, а и отправиха три точни удара към вратата на Давид Лория. Двата изстрела на Диян Димов и шутът на Васил Шопов пратиха обаче топката в обсега на Лория. Домакините се опитваха да търсят контраатаки чрез дълги пасове в дълбочина към бързоногите Фофана и Фонсека, които създадоха в два-три епизода сериозни главоболия на крайните защитници.
След почивката футболистите на „Дунав“ надиграха съперника си. Взеха инициативата, печелеха почти всяка първа топка, нападаха масирано. Липсваше само едно - головият удар. И все пак Миро Будинов се озова на златна позиция, в която можеше да даде така ценното изравняване. Централният нападател се пребори за топката след една завързана ситуация в наказателното поле, стреля по диагонала, но шансът за вратаря Лория бе, че кълбото се отби от тялото му. После нашите пак изпълниха няколко корнера, а след страховит далечен удар на Диян Димов от ждроб топката профуча като снаряд на педя от напречната греда. Кулминацията бе в 66-а минута, когато Миро Будинов удари греда от пряк свободен удар и от трибуните се понесе въздушка на облекчение. А нашият лагер въздъхна заради липсата на малко спортно щастие.
В последните 2-3 минути домакините се активизираха и при една от редките си атаки можеха да вкарат втори гол. Фонсека обаче стреля покрай левия стълб.
Пълен дебют за „Дунав“ в официален мач направиха новите попълнения Красимир Станоев и Димитър Георгиев. Те влязоха в последните минути на двубоя.
А Веско Великов не изненада с избора си на титулярен състав. Той заложи на момчетата, които играха със светлосиния екип в отминалия шампионат на Първа лига. Може би единственият малък сюрприз бе появата на младежа Марио Петков, който изкара цял мач на прилично ниво. Очакваше се, че в зоната на десния бек могат да започнат Христо Попадийн или Михаил Милчев.
Персоналните оценки ще се правят тепърва. Най-доброто след този мач за русенските футболисти ще е възможно най-бързото им възстановяване. След новото тежко пътуване към Русе ги чака оскъдно време за подготовка, а и първетството на Първа лига чука на вратата.
Другото се знае - 6 юли, 20 часа, Градски стадион, изключително интригуващ реванш срещу „Иртиш“. При краен исторически успех новият съперник в следващия кръг ще е сръбският гранд „Цървена звезда“.
Възможно ли е след седмица Русе да ликува? Напълно! Казахстанският тим не е за подценяване, но и не блесна с някаква смайваща класа. Така че „Дунав“ има всички шансове да продължи да пише история.
Дай боже да има още такива мачове!
„Иртиш“: Давир Лория, Александър Кислицин, Аслан Дарабаев, Родриго Антонио, Исмаел Фофана, Джа Джедже, Дамир Даутов, Стефан Живкович, Карлос Фонсека, Марио Машлач, Игор Бугаев.
„Дунав“: Станислав Антонов, Марио Петков, Петър Патев, Михаил Милчев, Христофор Хубчев, Самир Аясс /Красимир Станоев/, Диян Димов, Васил Шопов /Димитър Георгиев/, Бранимир Костадинов, Бирсент Карагарен /Юлиан Ненов/, Мирослав Будинов.