Заявяването на агросубсидии за 2017 г. се удължава до края на май
Кампания' 2017 за подаване на заявления за директните плащания от фермерите ще бъде удължена с 10 до 14 дни. Това съобщи министърът на земеделието Румен Порожанов пред парламентарната комисия по земеделие в четвъртък.
Сегашният срок изтича на 15 май. Официално кампанията започна на 1 март, но реално заявленията можеха да бъдат подадени след Великден – 18 април, заради софтуерни проблеми с вписване на правните основания на фермерите за обработване на площите. Те се дължаха на фирмата, която осигурява обслужването на информационната система. Същият проблем го имаше и в миналогодишната кампания, когато срокът отново беше удължен.
Официално Европейската комисия позволи срокът за подаване на заявления за подпомагане на фермерите да се премести до 15 юни, но даде право на всяка страна сама да реши с колко дни да го удължи.
Първоначално смятах да няма удължаване на срока или най-много със 7 дни, заради настояването на браншови организации той ще бъде удължен с 10 до 14 дни, каза Поражанов.
Повечето от присъстващите на заседанието на парламентарната комисия браншови организации от земеделския и животновъдния сектор поискаха удължаване на срока до 31 май.
Земеделският министър съобщи още, че амбицията му е от следващата година да се премине към електронно кандидатстване както за директните плащания, така и по Програмата за развитие на селските райони.
Близо 90% от фермерите са подали вече заявленията си
Към момента около 90% от фермерите, около 100 000, вече са подали заявленията си за подпомагане по директните плащания. От тях са приключени около 80 000, което е с 10 000 повече спрямо миналата година, сочат данните на Министерството на земеделието. За сравнение през миналата година заявления са подали 115 хиляди земеделски стопани.
Заявените земеделски площи са 3.5 млн. ха. През предишните две години са били заявени по 3.7 – 3.8 млн. ха, което означава, че около 93 – 94% от площите вече са очертани.
Без ново подпомагане за биоземеделието
Все още няма яснота дали ще може да се кандидатства по двете мерки за биоземеделие – 10 и 11. Те се подават заедно със заявленията за директните плащания.
Всички браншови организации плюс ГЕРБ и БСП настояваха приемът по тях да се отвори. Той беше спрян от служебния министър на земеделието Христо Бозуков с аргумента, че бюджетът по двете мерки е изчерпан с вече поети ангажименти до 2020 г. Бозуков се изрази образно, че "гъските са изяли субсидиите", защото голяма част от парите отивали за застрашени видове.
След това служебният земеделски министър промени заповедта си и разреши по мярката "Агроекология и климат" да се приемат заявления само по три направления – сезонна паша (пасторализъм), защитени местни породи животни и земи с висока природна стойност.
По "Агроекология и климат" (мярка 10) бюджетът е 13 млн. евро и не е изчерпан напълно, за това е разрешено да се приемат заявления само по тези три направления, обясниха от Министерството на земеделието. Не стана ясно по какви критерии са избрани само мерките за подпомагане на животновъди, защо защитените местни породи животни са по-ценни от застрашени от изчезване сортове овошки и зеленчуци.
По "Биологично земеделие" (мярка 11) обаче има бюджетен дефицит и парите са изразходвани. Затова нов прием няма да има, а ще подават само вече сертифицирани производители, които са кандидатствали през миналата година. Причината е, че биологичното земеделие вече е надхвърлило поставените цели, казаха от Министерството на земеделието.
"Прекратете ангажимента към гъските, убивате животновъдите", призоваха от браншовите организации.
"Няма никакъв риск да се отворят двете мерки, защото сме в началото на програмния период. Безкрайно нелогично е да спираме развитието на сектори, които са приоритетни. Призовавам Министерството на земеделието да намери начин да отвори приема по двете мерки, всичко е във вашите ръце", обърна се бившият земеделски министър и настоящ председател на парламентарната комисия по земеделие Десислава Танева към наследника си Румен Порожанов.
БСП също призова за отваряне на мерките чрез пренасочване на средства от други, по които няма интерес.
Румен Порожанов пое ангажимент още веднъж да преразгледа дали има възможност това да се случи. "И на мен не ми харесва мярката за гъските", каза Порожанов и обеща да работи през почивните дни в търсене на решение по казуса.
Десислава Танева и екипът й смятаха, че има средства за отваряне на приема по двете мерки и защитаваха тази визия дори и пред служебния премиер Огнян Герджиков.
До края на юни още 400 млн. лв. за фермерите
Още около 400 млн. лв. предстои да бъдат преведени на фермерите по миналогодишната кампания по директните плащания. До момента са им изплатени над 1.7 милиарда лева, съобщи изпълнителният директор на фонд "Земеделие" Живко Живков.
Индикативният бюджет за Кампания'2016 по директните плащания е 2.1 млрд. лв.
Няма забавяне в плащанията на земеделците. Нормативно срокът е от 1 декември до 30 юни на следващата година.
В петък ще бъдат преведени 75 млн. лв. по биологичното растениевъдство (мярка 11), а в периода 15 – 25 май и средства по мярка 10. През първата десетдневка на юни ще бъдат направени изравнителните плащания по останалите мерки, които са били на индикативна стойност. Допълнителни пари трябва да получат фермерите по обвързаната подкрепа за плодове и зеленчуци. Последни ще са плащанията по Натура – около 15 юни.