Човешката дейност застрашава подпочвените води на планетата
Дейността на човека заплашва да замърси подпочвените запаси от вода на планетата, успели да се запазят непокътнати от времето на мамутите насам. Това показва проучване, според което съществува реален риск за един от основните двигатели на кръговрата на живота.
Т. нар. „фосилни“ подпочвени води, някои от които са на по 12 000 години, са се вливали в подземни водни басейни много преди хората да започнат да отделят замърсявания. Досега се вярваше, че тъй като по-голяма част от този вид води се намират на средно 250 метра под земята, те са защитени от замърсяването на човека.
Сега учени са открили следи от съвременна дъждовна вода в извори, които извеждат „фосилната“ вода на повърхността на планетата, което представлява потенциален риск от замърсяване.
„Това до голяма степен е като да отидете в дома на възрастни хора и внезапно да осъзнаете, че там навсякъде тичат малки деца. В това няма нищо лошо, стига децата да нямаха грип“, каза единият от съавторите на проучването Джеймс Кирхнер от Швейцарския федерален технологичен институт в Цюрих.
По думите му притесненията са свързани с това, че „младата“ вода може да замърси древните води с торове, пестициди или оттичащи се индустриални води от повърхността на Земята, въпреки че все още няма открити доказателства за това.
Подпочвените води представляват дъжд или разтопен лед, които се просмукват през каменистите пластове на земната обвивка и се събират във водни басейни – процес, който може да отнеме хиляди и дори милиони години. Този вид води се източват на повърхността чрез кладенци и задоволяват една трета от водните нужди на хората по света.
В рамките на последното проучване екипът от изследователи се е опитал да установи колко стари са всъщност подпочвените води на Земята. Те са използвали радиовъглерод и тритий, за да разграничат „старите“ от „новите“ подземни води и да изчислят какво количество са.
В по-новите подпочвени води наличието на тритий – изотоп на водорода с кратък живот, е по-високо, тъй като те по-скоро във времето са се намирали в атмосферата и на повърхността на Земята, където от 50-те години се извършват ядрени опити. От друга страна на радиовъглерода са му необходими близо 6000 години, за да се разгради, заради което и по-старите подземни води са с по-високо съдържание.
Според данните „по-голяма част от подпочвените води под краката ни са изненадващо стари“, смята Кирхнер, допълвайки, че някои от тях датират на повече от 12 000 години.
В същото време подпочвените води не само са застрашени от замърсяване, но и би им отнело хилядолетие да се възстановят, ако бъдат изразходвани, предупреждават авторите.